PPOZ apeluje do okulistów i dermatologów: nie przysyłajcie pacjentów po skierowania Fot. Archiwum

Lekarze rodzinni apelują do specjalistów, którzy przysyłają pacjentów po skierowania. "Okulisto i dermatologu! Odsyłanie w tym roku (2014) po skierowanie do lekarza rodzinnego jest działaniem niezgodnym z obowiązującym prawem oraz marnowaniem czasu pacjenta i lekarza POZ!".

- Po pierwsze: nie możemy jeszcze wypisywać skierowań, po drugie - każda osoba, która do końca grudnia zdąży zapisać się do specjalisty na wizytę, nie będzie musiała mieć skierowania. Nawet jeśli wizyta zostanie wyznaczona na przyszły rok - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców ochrony Zdrowia.

Przypomina też, że od nowego roku w życie wchodzą przepisy ustawy z dnia 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 roku poz. 1138). Zgodnie z nimi świadczenia lekarza okulisty i lekarza dermatologa będą mogły być realizowane wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaje, że z komunikatu rozesłanego do świadczeniodawców w październiku 2014 r. przez Barbarę Murawską, zastępcę dyrektora ds. medycznych Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia jasno wynika, iż "osobom wpisanym, przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy, to jest przed 1 stycznia 2015 roku, na listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej dermatologa i okulisty, świadczenia te będą udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego".

Choć skierowania obowiązywać będą dopiero za dwa tygodnie, do gabinetów lekarzy rodzinnych już obecnie ustawiają się długie kolejki pacjentów chcących zdobyć skierowanie do specjalisty.

- Panuje chaos i zamieszanie, bo pacjenci nie rozumieją dlaczego są odsyłani po skierowanie i dlaczego my nie możemy go teraz wystawić. Musimy to wyjaśnić - mówi Bożena Janicka.

W poniedziałek w wielu przychodniach POZ pojawiły się ogłoszenia informujące o nowych przepisach. Lekarze rodzinni przypominają - w myśl znowelizowanej ustawy - skierowanie do dermatologa, czy okulisty najwcześniej będzie można wystawić 2 stycznia 2015 roku! W roku 2014 nie ma skierowań do okulisty i dermatologa, co oznacza, że lekarz POZ dziś nie może wystawić takiego skierowania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH