POL także przeciwne e-zwolnieniom od 1 lipca Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Także Porozumienie Organizacji Lekarskich nie akceptuje 1 lipca 2018 roku jako terminu początku obligatoryjnego wypisywania przez lekarzy e-zwolnień - wynika z pisma skierowanego przez tę organizację do MRPiPS.

Porozumienie Organizacji Lekarskich zrzesza Naczelną Izbę Lekarską, Federację Porozumienie Zielonogórskie i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Środowiska te nie akceptują 1 lipca 2018 roku jako terminu początku obligatoryjnego wypisywania przez lekarzy e-zwolnień.

Zdaniem Piotra Watoły, podpisanego pod pismem skierowanym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, obecny stan infrastruktury informatycznej w Polsce, szczególnie w rejonach wiejskich i małych miastach nie gwarantuje bezpiecznego i bezawaryjnego funkcjonowania tego projektu.

Późne, bo dopiero od 23 lutego, rozpoczęcie prac nad stworzeniem środowiska testowego w celu przygotowania aplikacji gabinetowych do obsługi elektronicznych zwolnień powoduje skrócenie okresu wdrażania tego oprogramowania w podmiotach leczniczych.

Według POL, projekt tak raptownego wprowadzania e-zwolnień nasili problemy kadrowe w systemie opieki zdrowotnej. Ciągłe nakładanie nowych obowiązków, szczególnie na lekarzy POZ, gdzie wypisuje się najwięcej zwolnień, spowoduje nasilenie wyjazdów młodych lekarzy za granicę i niechęć do podejmowania pracy w podstawowej opiece zdrowotnej.

Naczelną zasadą organizacji systemu ochrony zdrowia jest, aby lekarze diagnozowali i leczyli pacjentów, a biurokracją, w tym wypisywaniem druków e-ZLA, powinien zajmować się personel pomocniczy. W tym celu należy takie osoby wyszkolić, zatrudnić w podmiotach leczniczych i zapewnić ich finansowanie. Aby wprowadzić to rozwiązanie należy zatem wcześniej poczynić inwestycje w sprzęt i kadry medyczne - czytamy w piśnmie.

Jak zwraca uwagę POL, nie przeprowadzono pilotażu zaproponowanego rozwiązania na dużej populacji np. jednego województwa, co stawia pod znakiem zapytania wystarczający stopień przepustowości platformy PUE ZUS w sytuacji wykorzystywania jej przez wszystkich piszących zwolnienia w Polsce w jednym czasie.

Wcześniej podobne w tonie stanowiska wobec projektu wprowadzenia e-zwolnień wyraziły i inne organizacje lekarzy.

Wprowadzenie 1 lipca 2018 r. elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska - mówiła prezes ZUS, prof. Gertruda Uściska, wypowiadając się dla PAP.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH