POL: od nowego prezesa NFZ oczekujemy szybkiej zmiany rozporządzenia w sprawie recept

Porozumienia Organizacji Lekarskich w oświadczeniu wysłanym do mediów przypomina, o oczekiwaniach lekarzy w sprawie sposobu wypisywania recept. Lekarze zwracają szczególną uwagę na zadania, które pilnie powinien rozwiązać nowy prezes NFZ.

Zdaniem członków porozumienia lekarze nie powinni być angażowani w ustalanie uprawnień pacjenta do refundacji leków, ani w określanie stopnia refundacji leków. 

Według ich oceny uprawnienia pacjenta do refundacji i stopień refundacji leków są sprawą wyłącznie między płatnikiem, a pacjentem. "Lekarze wypisujący leki na recepcie powinni kierować się jedynie tym, aby wypisać właściwy lek w danej chorobie i za to powinni odpowiadać" - czytamy w oświadczeniu.

W ocenie lekarzy, "ustalając odpowiedni wzór recepty i sposób jej wypisywania, można spełnić w/w postulat bez zmiany ogólnych zasad refundacji leków".

Lekarze są przekonani, że oczekiwania te spełnia np. wzór recepty zaproponowany przez Naczelną Radę Lekarską, jakim mają się posługiwać lekarze od 1 lipca br.

"Nieodnoszenie się do sprawy refundacji przez lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane powoduje, że zostaje wyeliminowana całkowicie możliwość wyłudzania przez lekarzy nienależnej refundacji od NFZ”.

W związku z tym członkowie porozumienia podkreślają, że od nowego prezesa NFZ oczekują natychmiastowej zmiany umowy na wypisywanie recept refundowanych, jakie NFZ podpisuje z lekarzami prywatnie praktykującymi oraz umowy zawieranej przez NFZ ze świadczeniodawcami.

"Kara równa kwocie nienależnej refundacji musi zniknąć z umowy z lekarzami i z umowy ze świadczeniodawcami, bo jest nielegalna”  - piszą lekarze.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH