PO zapowiada zmianę ustawy o PRM: brakuje lekarzy

Platforma Obywatelska planuje zmianę ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak wyjaśniają politycy tej partii, jeśli tak się nie stanie, od nowego roku ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których od 1 stycznia 2013 r. świadczeń będzie mógł udzielać tylko tzw. lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. 

Ponad 600 lekarzy zatrudnionych obecnie w zespołach ratownictwa nie spełnia kryteriów dotyczących tzw. lekarzy systemu. Zgodnie z ustawą, lekarzem systemu ratownictwa medycznego może być lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty. Lekarzem systemu może być też osoba, która ukończyła co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

Ponieważ kilkuset lekarzy tych kryteriów nie spełnia, skutkiem może być "wyeliminowanie" części zespołów ratownictwa medycznego, a w konsekwencji np. dłuższy czas dojazdu ratowników do chorych - podkreślają politycy PO. 

- Trzeba dopuścić lekarzy innych specjalności, którzy mają wystarczające doświadczenie, aby dalej jeździć w karetkach pogotowia ratunkowego - powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Jarosław Katulski (PO). 

Dodał, że na razie Platforma składa projekt ustawy, w którym zapisano okres przejściowy do roku 2020. - Będę starał się jednak przekonać ministra zdrowia, żeby w ogóle nie limitować tego czasu, aby doświadczeni chirurdzy, anestezjolodzy czy interniści mogli jeździć w pogotowiu na stałe - mówił poseł. 

Proponowana przez PO zmiana przepisów ma umożliwić (od 1 stycznia 2013 r.) uzyskanie statusu lekarza systemu przez lekarzy posiadających co najmniej 3-letnie doświadczenie (nie mniejsze niż 3 tys. godzin) w zespołach ratownictwa medycznego (również lotniczych), szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć szpitali. Pod jednym warunkiem: lekarze ci do końca 2014 r. muszą podjąć specjalizację z medycyny ratunkowej. 

Już w 2010 r. obniżono wymogi kwalifikacyjne wobec lekarzy systemu, bo nie spełniało ich 2,1 tys. lekarzy. Wprowadzono wówczas zapis o ukończeniu nie całej specjalizacji, ale co najmniej jej drugiego roku. 

Katulski chce uzyskać od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza dane dotyczące lekarzy w trakcie specjalizacji. - Istotna będzie informacja, którą zapewne posiada resort, ilu lekarzy się jeszcze kształci i czy do 2020 r. wystarczająca ich liczba uzyska specjalizację z medycyny ratunkowej - zaznaczył Katulski. 

Projekt zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym został w tym tygodniu zgłoszony do Sejmu jako poselski - uniknie w ten sposób uzgodnień międzyresortowych. PO chce, aby został uchwalony przed końcem roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH