PO: rządowy projekt dot. in vitro jest najlepszy

Rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności jest kompleksowy i obiektywnie najlepszy - przekonywał podczas czwartkowej (9 kwietnia) debaty w Sejmie nad rozwiązaniami dot. in vitro Grzegorz Sztolcman (PO).

Sztolcman przypomniał, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego funkcjonuje już w Polsce, nie ma jednak nad nią żadnej kontroli.

- Mamy w tej chwili sytuację najgorszą z możliwych, bo w kwestiach bioetycznych mamy tylko normy moralne i etyczne i kompletną pustynię prawną. I na tej pustyni pary, które szukają pomocy, zdane są właściwie wyłącznie na siebie i odpowiedzialność lekarzy, wynikającą tak naprawdę tylko z przysięgi Hipokratesa - zaznaczył poseł PO.

Według niego ustawa regulująca kwestie związane z in vitro jest więc w Polsce potrzebna. - Klub PO ocenia projekt rządowy jako najbardziej kompleksowy i obiektywnie najlepszy - powiedział Sztolcman.

Zwrócił uwagę, że propozycja rządowa powstała na podstawie standardów europejskich w zakresie leczenia niepłodności, opinii specjalistów z różnych dziedzin, a także doświadczeń rządowego programu ws. in vitro.

- Projekt ten wprowadza ład i porządek do obszaru, który do tej pory jest legislacyjną próżnią - ustanawia wreszcie prawną ochronę zarodków: zabrania eksperymentów, tworzenia hybryd, klonowania, ingerowania w genom, a przede wszystkim - zakazuje wprost niszczenia zarodków - przypomniał Sztolcman.

Ocenił również, że rząd proponuje "bardzo rozsądne" rozwiązania w kwestii liczby zapładnianych komórek jajowych w procedurze in vitro.

- Propozycje zawarte w projekcie rządowym - w naszej ocenie - są optymalne dla skuteczności metody i minimalizują poświęcenie zdrowotne kobiet - podkreślił Sztolcman. Dodał, że przewidywana liczba tworzonych zarodków (sześć, w wyjątkowych przypadkach - osiem) wynika z doświadczeń lekarzy.

Przypomniał też, że zgodnie z projektem rządowym, procedura in vitro nie ma być procedurą pierwszego wyboru.

- Przeciwnie - będzie to ostateczność. Dopiero po zastosowaniu wszystkich metod, jeżeli nie będzie oczekiwanego efektu, para będzie mogła skorzystać z tej metody i to pod pewnymi warunkami - zaznaczył Sztolcman.

Skrytykował przy tym projekt PiS ustawy o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego zakazujący tworzenia embrionów ludzkich poza organizmem kobiety oraz projekt SLD ustawy o świadomym rodzicielstwie.

 - Koleżanki i koledzy z lewej strony sali chcą w jednym akcie uregulować kwestie: in vitro, aborcji na życzenie, kwestie wychowania seksualnego w szkole, czy środków i metod antykoncepcyjnych. Jeżeli celem było głównie zwrócenie uwagi na projekt jako taki, to jest jeszcze parę kontrowersyjnych i medialnych tematów: prostytucja, dopalacze, miękkie narkotyki. Może w formie autopoprawki też wrzucicie to do tego projektu? - ironizował poseł PO.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH