PO proponuje 200-złotowy bon refundacyjny na leki PO proponuje 200-złotowy bon refundacyjny na leki. Fot. PTWP

200-złotowy bon refundacyjny na leki dla osób korzystających z pomocy społecznej - to jedna z propozycji, która znalazła się w programie wyborczym PO. Jak mówił Michał Szczerba (PO), z bonu przyznawanego raz do roku, mogłoby skorzystać ok. 3,5 miliona Polaków.

Michał Szczerba, poseł i szef sejmowej komisji polityki senioralnej, powiedział na piątkowej (16 października) konferencji prasowej, że bon byłby przyznawany beneficjentom pomocy społecznych bez względu na wiek.

- Ten bon refundacyjny będzie w określonej kwocie 200 zł rocznie i będzie przekazywany wszystkim osobom, które korzystają z leków, mają takie zalecenia lekarza i muszą dokonywać dopłaty do refundowanego leku - podkreślił poseł PO.

Bon ma mieć charakter imienny. - Będzie skierowany do osoby uprawnionej i wtedy, kiedy taka osoba o niskim dochodzie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, będzie chciała wykupić swój lek, będzie mogła skorzystać z tego bonu - tłumaczył Szczerba.

Według posła i szefa sejmowej komisji polityki senioralnej, z bonu skorzystałoby 3,5 miliona uprawnionych. - I te osoby, które są starsze o niskich dochodach, ale również te osoby, które np. zajmują się niesamodzielną osobą młodszą - zaznaczył polityk PO.

Szczerba przypomniał też niektóre dotychczasowe rozwiązania dla seniorów, które wprowadziły rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz. - Tak naprawdę ostanie trzy lata to jest początek w Polsce polityki senioralnej - ocenił poseł PO.

Jak podkreślił, polityka ta ma na celu "współtworzenie warunków zdrowego, godnego i aktywnego starzenia się". - Nie ma odpowiedzialnych polityków, którzy nie dostrzegają nowego zjawiska, zarazem wyzwania, którym jest demograficzne starzenie się polskiego społeczeństwa - uważa szef sejmowej komisji polityki senioralnej.

Do sukcesów PO dotyczących polityki senioralnej Szczerba zaliczył m.in. włączenie do dyskusji w tej sprawie samych seniorów. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, dzięki której we wszystkich gminach w Polsce powoływane są gminne rady seniorów.

W obecnej kadencji Sejmu uchwalona została ponadto ustawa o osobach starszych definiująca, kim jest osoba starsza oraz czym jest polityka senioralna. Nowe prawo nakłada też na rząd obowiązek koordynacji i stałego monitorowania polityki senioralnej realizowanej przez wszystkie resorty.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH