PO: projekty PiS zakazujące in vitro - skandaliczne i szkodliwe

Politycy PO nie ukrywają, że projekty PiS o zakazie zabiegów in vitro przewidujące karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 za ich stosowanie, oceniają jako skandaliczne.

PiS złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Projekt o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji informacją genetyczną, autorstwa szefa sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS) zakazuje "tworzenia embrionu ludzkiego poza organizmem kobiety". Zakazuje ponadto działań powodujących śmierć embrionu ludzkiego oraz odpłatne lub nieodpłatne rozporządzanie embrionem. Wprowadzona miałaby być również ochrona informacji genetycznej.

Drugi projekt o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego autorstwa m.in. Jana Dziedziczaka (PiS) wprowadza "zakaz powodowania śmierci embrionu ludzkiego". Zakazuje również tworzenia embrionów poza organizmem kobiety. Kontynuowane byłyby jedynie procedury zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczęte do dnia wejścia w życie ustawy.

Projekty przewidują, że zastosowanie metody in vitro miałoby być karane grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do lat 2. Ingerencje w genom ludzki, powodujące jego dziedziczne zmiany, podlegałyby karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ta sama kara obowiązywałaby za klonowanie.

Krzysztof Kwiatkowski, poseł PO i były minister sprawiedliwości podkreślił w środę (27 czerwca) na konferencji prasowej w Sejmie, że propozycje PiS zakazujące in vitro piętnują jako przestępstwo metodę naukową dającą milionom ludzi nadzieję na potomstwo.

Jego zdaniem dostrzeganie w zabiegach in vitro zagrożenia dla społeczeństwa, jest zabiegiem "wyjątkowo szkodliwym i niebezpiecznym". Kwiatkowski zauważył, że "bardzo zaskakującym" pomysłem PiS jest zakaz prowadzenia badań lub poradnictwa genetycznego oraz odpowiedzialność karna za taką działalność.

- Wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla lekarzy, którzy prowadzą poradnictwo genetyczne, to najbardziej bestialski pomysł, jaki można sobie wyobrazić - podkreślił Kwiatkowski.

Posłanka PO Agnieszka Pomaska uważa, że projekty PiS, zakazujące in vitro, ograniczają możliwość zakładania rodziny. Jej zdaniem są to skandaliczne zapisy i skandaliczne propozycje.

- Wszelkie próby ograniczania in vitro, a tym bardziej karania osób, które stosują tę metodę, to wielkie nadużycie i egoistyczne myślenie polityczne - oceniła posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która również przygotowała projekt ustawy o in vitro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH