PO i PiS za zmianami w zasadach wypłacania becikowego

Podczas sejmowej debaty, która odbyła się we wtorek 3 marca, kluby PO i PiS dyskutowały o projekcie ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego.

Jeśli wejdzie ona w życie, do końca 2011 r., aby otrzymać becikowe, wystarczy udowodnić jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Od 1 listopada ub.r., aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe, oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przysługujący kobietom spełniającym określone kryteria dochodowe, trzeba udowodnić, że ciężarna była u lekarza przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Co istotne, pierwsza wizyta powinna mieć miejsce najpóźniej w 10. tygodniu.

Wprowadzenie tego wymogu spowodowało, że część kobiet, które złożyły wnioski o świadczenia rodzinne z tytułu urodzenia dziecka bez dołączonego zaświadczenia lekarskiego, nie otrzymała tych świadczeń. Powodami niedostarczenia zaświadczenia lekarskiego były niedostateczne informacje o tej konieczności lub brak możliwości skorzystania z opieki medycznej w określonym terminie.

Spowodowało to liczne protesty. Podnoszono argumenty, że w niektórych regionach Polski na wizytę u ginekologa długo się czeka oraz nie zawsze kobieta wie już w 10. tygodniu ciąży, że spodziewa się dziecka. Przypominano, że prawo nie powinno działać wstecz, dlatego wymóg ten nie powinien dotyczyć kobiet, które były w ciąży dłużej niż 10 tygodni.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiło zmienić przepisy dotyczące wypłacania „becikowego” i zawiesić kwestionowany wymóg do 31 grudnia 2011 r.

Zarówno posłowie PO, jak i PiS wyrazilli nadzieję, że resort zdrowia przeprowadzi skuteczną kampanię społeczną informującą kobiety o ważności przeprowadzania badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąż.

Politycy Lewicy i PSL, którzy mieli przedstawić stanowiska klubów tych partii, byli nieobecni podczas debaty.

Gdy nowelizacja wejdzie w życie, kobiety, które po 1 listopada 2009 r. wystąpiły lub wystąpią o wypłatę "becikowego", będą musiały okazać jedynie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u ginekologa lub położnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH