PO i PiS nie poprą projektu kont zabezpieczenia zdrowotnego

PO i PiS zapowiedziały w Sejmie, że nie poprą projektu Solidarnej Polski zakładającego, że pracodawca będzie mógł przekazać pracownikowi pieniądze na ochronę zdrowia, które byłyby wolne od podatku i odprowadzania składek.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich poinformował, że w środę (23 maja) zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

W myśl poselskiego projektu ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego), pieniądze przekazane pracownikowi na ochronę zdrowia pochodziłyby ze środków pracodawcy oraz ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Określono, że byłyby to kwoty w granicach 5-10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgromadzone na rachunku bankowym pracownika pieniądze mogłyby być przeznaczone wyłącznie na opłacanie świadczeń zdrowotnych, zakup leków przepisanych na receptę oraz wyrobów medycznych zaleconych przez lekarza. Korzystać z nich mógłby pracownik i jego najbliższa rodzina.

Projekt zakłada, że kwoty uzyskane przez pracownika nie byłyby zaliczane do jego wynagrodzenia, byłyby wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od kwot nie byłyby pobierane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei kwoty wydatkowane przez pracodawców byłyby traktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Autorzy zaznaczają, że projekt maksymalizuje środki przeznaczane na ochronę zdrowia pracowników i ich rodzin poprzez zwolnienie kwot otrzymywanych od pracodawców od danin i obciążeń publicznych.

Poparcie projektowi SP odmówili posłowie PO oraz PiS. Do poparcia proponowanych rozwiązań skłania się SLD i Ruch Palikota, natomiast PSL na razie nie podjął decyzji.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc uznał, że projekt jest skrajnie niesolidarny i lobbystyczny. Podkreślił, że wyłącza emerytów, rencistów oraz tych, którym pracodawca nie zdecyduje się przekazywać środków.

- To nie jest rozwiązanie systemowe - zaznaczył Szulc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH