PO chce przeznaczać 0,5 proc. PKB na poprawę jakości powietrza FOT. Fotolia

Przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem - to główne założenie projektu PO ustawy "o czystym powietrzu". Środki te miałyby być przeznaczone m.in. na wsparcie dla gospodarstw domowych na wymianę pieców, czy inwestycje komunalne. W Polsce rocznie około 45 tys. osób umiera z powodu złej jakości powietrza.

Projekt ustawy o "czystym powietrzu" omówił w środę po południu (27 września) Gabinet Cieni Platformy. Na przyszły wtorek zaplanowano w Sejmie konsultacje społeczne na temat propozycji. Wziąć miałyby w nich udział m.in. organizacje proekologiczne.

B. wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski podkreślał na środowej konferencji prasowej, że za rządów PO-PSL przygotowano szereg regulacji dotyczących walki ze smogiem, a także instrumenty finansowe wspierające samorządy w wysiłkach na rzecz poprawy jakości powietrza (chodziło m.in. o likwidację wysokoemisyjnych kotłów i pieców, czy rozwój odnawialnych źródeł energii). - Niestety rząd PiS rozpoczął swoją działalność od likwidacji tych programów. Nie zaproponowano także żadnych innych działań - dodał poseł PO.

Dlatego też Platforma postanowiła wystąpić z inicjatywą ustawy, która w kompleksowy sposób opisywałaby jak walczyć o poprawę czystości powietrza. Nowe przepisy miałyby - według Gawłowskiego - zmusić rząd do zaangażowania finansowego w rozwiązanie problemu smogu. - W Polsce rocznie około 45 tys. osób umiera z powodu złej jakości powietrza - wskazywał b. szef MOŚ.

Projekt Platformy nakłada na władze państwowe obowiązek dbania o jakość powietrza, realizowany na podstawie Krajowego Programu Ochrony Powietrza. - Zapewnimy w ustawie finansowanie poprawy jakości powietrza docelowo do stanu oczekiwanego przez Światową Organizację Zdrowia i przeznaczymy na ten cel rocznie 0,5 proc. PKB - to jest obecnie około 9 mld zł - powiedziała posłanka PO Gabriela Lenartowicz.

Na kwotę tę - jak dodała - składać miałyby się pieniądze z budżetu państwa i z UE. - One zostaną jednak znacząco zwiększone o środki pochodzące z handlu emisjami. To jest taki instrument, z którego środki wpływają do budżetu państwa i mają być przeznaczone - zgodnie z unijnymi dyrektywami - na ochronę klimatu - mówiła Lenartowicz.

Kwota ok. 9 mld zł miałaby być - zgodnie z projektem PO - przeznaczona na wsparcie zadań inwestycyjnych, takich jak: wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, podłączenie do ekologicznych sieci ciepłowniczych, poprawa źródeł zasilania tych sieci na ekologiczne oraz na termomodernizację. - Środki te byłyby przeznaczone na projekty, które są kompleksowe, czyli takie, które docelowo doprowadzą do tego, że nasze domy, mieszkania będą spełniały standardy energetyczne, jeśli o utratę ciepła - podkreśliła posłanka PO.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH