PO: będziemy bronić polskich seniorów i walczyć o ich godne leczenie FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Będziemy bronić polskich seniorów i walczyć o ich godne leczenie, to jest dla nas najważniejsze; będziemy pilnować, czy szpitale geriatryczne nie będą zamykane - zapowiedzieli w piątek (7 lipca) posłowie PO.

Odnieśli się w ten sposób do tego, że oddziały geriatryczne nie zostały uwzględnione w szpitalach I i II stopnia w tzw. sieci szpitali.

W trakcie prac nad wprowadzeniem sieci szpitali resort zdrowia zapewniał, że finansowanie świadczeń geriatrycznych nie będzie zagrożone. Natomiast zgodnie z ustawą świadczenia geriatryczne mogą być realizowane w szpitalach III stopnia oraz w placówkach ogólnopolskich.

Świadczenia geriatryczne mogą też realizować szpitale zakwalifikowane do I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne. Ministerstwo podkreślało przy tym, że nie będzie to uwarunkowane zmianami organizacyjnymi, polegającymi na włączaniu dotychczas samodzielnie funkcjonujących oddziałów geriatrycznych do oddziałów interny.

Na piątkowej konferencji prasowej poseł PO Michał Szczerba oświadczył, że ustawa o sieci szpitali wyrzuciła finansowanie oddziałów geriatrycznych w szpitalach I i II poziomu, czyli szpitali miejskich, powiatowych, wojewódzkich.

- To jest działanie całkowicie niezrozumiałe, biorąc pod uwagę gwarancje konstytucji, co do specjalnej ochrony osób w wieku podeszłym - podkreślił poseł.

Według niego, nieuwzględnienie geriatrii w sieci szpitali, skutkuje tym, że specjalizacja ta nie będzie się dalej rozwijała, a ośrodków kształcących nowych geriatrów może zabraknąć. Jak podkreślił, oddziały i pododdziały geriatryczne mają zapewnione finansowanie do końca września. 

Posłanka PO Joanna Augustynowska relacjonowała, że członkowie komisji polityki senioralnej wizytowali oddział geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie. - Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych oddziałów geriatrycznych, który powstał niedawno dzięki samorządowcom i pieniądzom z miasta st. Warszawy - wskazywała. 

- Takie oddziały są zagrożone, nie będą mogły funkcjonować. Pytanie zatem, co będzie z seniorami? Kto będzie ich leczył? - pytała. - Postanowiliśmy, że wystąpimy z dezyderatem do ministerstwa po to, aby konkurs dotyczący finansowania został rozpisany jak najszybciej. Nie może być przecież tak, że oddział nagle przestanie mieć możliwość finansowania - poinformowała Augustynowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH