PO apeluje do rządu o zaakceptowanie poprawek do ustawy zwiększającej nakłady na służbę zdrowia Senator PO Tomasz Grodzki Fot. PTWP

Wzywamy rząd, aby zaakceptował poprawki do ustawy zwiększającej finansowanie służby zdrowia do 6 proc. PKB do 2024 r. - mówił w środę senator PO Tomasz Grodzki. Polityk chce, by lekarze specjaliści mogli dyżurować w więcej niż jednym szpitalu.

Senacka komisja zdrowia przyjęła we wtorek bez poprawek rządową ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie były one mniejsze niż 6 proc. produktu krajowego brutto.

Senator PO Tomasz Grodzki wskazywał na konferencji prasowej, że wszystkie poprawki opozycji do ustawy, które - jego zdaniem - były emanacją oczekiwań środowiska medycznego oraz pacjentów, zostały odrzucone zarówno w Sejmie, jak i w senackiej komisji.

- Jedną z poprawek - bardzo istotną, o którą upominało się całe środowisko - było to, żeby lekarze specjaliści mogli dyżurować nie tylko w swojej macierzystej jednostce, ale także w innym szpitalu - mówił Grodzki. Podkreślił, że w mniejszych miejscowościach ok. 50-60 proc. dyżurnych lekarzy jest spoza danego szpitala.

- Tymczasem przepis ustawy mówi, że specjalista dostanie podwyżkę - będzie zarabiał 6740 zł - pod warunkiem, że zobowiąże się pod groźbą kar, że nie będzie dyżurował w innych jednostkach - mówił polityk. Jego zdaniem, w okresie wakacyjnym po wejściu w życiu ustawy dyrektorom szpitali będzie bardzo trudno obsadzić dyżury.

- Wzywamy rząd, aby zaakceptował poprawki poparte przez Naczelną Izbę Lekarska, wskazywane przez dyrektorów szpitali, zapisane w porozumieniu z rezydentami, aby ta ustawa była możliwa do przegłosowania. W tej wersji ona spowoduje gigantyczne perturbacje - przekonywał Grodzki.

Senator ocenił też, że jeżeli wszyscy lekarze w Polsce zaczęliby pracować tylko 160 godz. w miesiącu - tak, jak robi większość społeczeństwa - system zawaliłby się w jeden dzień. - Lekarze dyżurują, pracują więcej, by poprawić swoją sytuację materialną, ale przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności za pacjenta i z troski o to, aby ten system funkcjonował - mówił.

Sejm 5 lipca znowelizował ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia tak, by nie mniej niż 6 proc. PKB było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

Wzrost nakładów ma następować sukcesywnie. W 2018 r. wysokość finansowania ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB, w 2019 - 4,86 proc. PKB, w 2020 - 5,03 proc., w 2021 r. - 5,30 proc. PKB, w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych