PO: Michalak na drugą kadencję jako rzecznik praw dziecka

Platforma Obywatelska zgłosi kandydaturę Marka Michalaka na stanowisko rzecznika praw dziecka. Michalak będzie się ubiegał o drugą kadencję; obecna upływa w lipcu.

- W klubie zapadła oficjalna decyzja, że zgłosimy kandydaturę Marka Michalaka, czyli obecnego rzecznika praw dziecka - powiedział Sławomir Piechota, szef sejmowej Komisji Polityki Społecznej. Przekonywał, że Michalak sprawdził się na tym stanowisku.

- Michalak umie widzieć pojedyncze dziecko, a jednocześnie wie, jak zmieniać system, aby dzieci nie były zagrożone. Zapewnia rzetelne, wrażliwe reagowanie na sytuacje dramatyczne - ocenił Piechota. Podkreślił ponadto, że za urzędowania Michalaka spadła m.in. liczba zabójstw dzieci.

23 lipca 2008 roku Michalak został wybrany przez Sejm na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Po zatwierdzeniu wyboru przez Senat złożył ślubowanie przed Sejmem 25 lipca 2008 r., rozpoczynając pięcioletnią kadencję.

Jako RPD zorganizował m.in. Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka, gdzie spotkali się badacze i popularyzatorzy myśli korczakowskiej w Polsce i na świecie. W ramach kongresu ogłoszono tzw. deklarację warszawską, wzywającą dorosłych do zapewnienia każdemu dziecku życia bez przemocy.

Michalak sprzeciwiał się stygmatyzowaniu dzieci z in vitro. Oprotestowywał też m.in. nazwanie lokalu gastronomicznego w Warszawie "Piwnica u Fritzla", interweniował w tej sprawie w stołecznym ratuszu.

Szerokim echem odbiła się w lipcu 2012 roku krytyka działań Michalaka ze strony szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. Owsiak zarzucił RPD w liście otwartym, że nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Zapowiadał też, że będzie domagał się zmiany na stanowisku RPD.

Michalak nie zgodził się z krytyką. List Owsiaka nazwał "głęboko niesprawiedliwym". Argumentował, że za jego pracą na rzecz dzieci przemawiają "tysiące faktów, konkretnych spraw", np. wprowadzenie zakazu bicia dzieci, przy czym miał swój wkład.

Od 2009 r. RPD posiada uprawnienia do przystępowania do postępowań sądowych i administracyjnych. W 2009 r. skorzystał z nich 66 razy, rok później - 148, w 2011 r. - 171, a 2012 r. takich spraw było 203. Rzecznik bierze udział w sprawach dotyczących dzieci - np. ws. adopcji, ustalenia kontaktów z rodzicami, ograniczenia praw rodzicielskich.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH