PJN: będzie projekt ustawy zdrowotnej - NFZ do decentralizacji

Andrzej Sośnierz (PJN) zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni jego ugrupowanie przedstawi projekt ustawy zdrowotnej zakładający m.in. decentralizację Narodowego Funduszu Zdrowia. W styczniu odbędzie się też konferencja PJN poświęcona ochronie zdrowia.

Program naprawy ochrony zdrowia „Pacjent jest najważniejszy”, zakładający m.in. decentralizację NFZ i utworzenie kas ubezpieczenia zdrowotnego, Sośnierz, były prezes NFZ, zapowiedział podczas pierwszego kongresu PJN w grudniu ub. r.

Pytany, kiedy jego ugrupowanie przedstawi pierwszy projekt ustawy zdrowotnej, poseł zaznaczył, że projekt jest jeszcze uzgadniany wewnątrz ugrupowania i zostanie opublikowany w ciągu dwóch tygodni.

Projekt zakłada, oprócz decentralizacji NFZ, m.in. uproszczenie zasad kontraktowania i wymogów stawianych zakładom opieki zdrowotnej.

– Chodzi również o przyjęcie pewnych zasad, pewnej równoprawności podmiotów w czasie kontraktowania. Niby wszyscy są równi, a jednak są równiejsi – ocenił były prezes NFZ.

– Decentralizacja NFZ wiąże się z rozwiązaniem centrali. Niewątpliwie trzeba w to miejsce wprowadzić urząd nadzoru ubezpieczeń, który by panował nad zdecentralizowanym systemem – wyjaśniał Sośnierz.

Projekt PJN zawiera liczne propozycje mające skorygować obecne mankamenty. Andrzej Sośnierz zastrzegł, że jego ugrupowanie jest obecnie w opozycji, więc nie wiadomo, czy proponowane rozwiązania mają szansę wejść w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Sośnierz dodał, że Polska Jest Najważniejsza planuje także kolejne spotkania tematyczne. W styczniu ma być ono poświęcone ochronie zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH