PIS wzywa ministra by wytłumaczył się z braku cytostatyków na komisji zdrowia

Posłowie PiS ostrzegają, że chorzy na nowotwory mogą stracić dostęp do leczenia. Zaapelowali do ministra Bartosza Arłukowicza, żeby wyjaśnił sprawę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

- W wielu szpitalach rozpoczyna się dramat najciężej chorych na choroby nowotworowe. Brakuje dla nich leczenia. To oznacza wyrok śmierci - mówił w czwartek (12 kwietnia) na konferencji prasowej w Sejmie Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

- Chcemy pana ministra Arłukowicza poprosić, żeby przyszedł na komisję zdrowia, kolejną, która będzie poświęcona ustawie refundacyjnej, również w kontekście możliwości leczenia pacjentów chorych na choroby onkologiczne - powiedział Piecha.

Piecha zaapelował do Arłukowicza, aby nie wysyłał na posiedzenie swoich zastępców, tylko zjawił się osobiście. - Panie ministrze, niech Pan nie wysyła na komisję zdrowia robotników sezonowych - swoich zastępców. W ciągu czterech i pół miesiąca mamy trzeciego wiceministra. Co to, zatrudnia ich Pan na umowach śmieciowych? - pytał poseł.

Resort zdrowia zakończył negocjacje w sprawie leków, które od początku lipca mają być stosowane w chemioterapii. Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nimi od 1 lipca programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi. Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę.

MZ podkreśla, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany zapewnić pacjentom dostęp do świadczeń udzielanych w ramach tych programów. Aby dostęp do nich był nieprzerwany i niezakłócony, NFZ musi odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie umów ze świadczeniodawcami tak, by mogły one być zawarte najpóźniej 30 czerwca, a ich realizacja ruszyła od 1 lipca. W czwartek NFZ przedstawił do konsultacji projekty zarządzeń w sprawie umów dotyczących chemioterapii i programów lekowych.

Czytaj też. MZ: import docelowy planem B resortu w związku z brakiem cytostatyków

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH