PFSz ws. "nocnego trybu" nowelizowania ustawy o działalności leczniczej FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podczas trwającego w Rzymie Kongresu Europejskiej Federacji Szpitali HOPE (6-8 czerwca), krajowi gubernatorzy tej organizacji omawiali sytuację w ochronie zdrowia poszczególnych krajów członkowskich UE. Informowali m.in. o zmianach legislacyjnych w swoich krajach - podaje Polska Federacja Szpitali w komunikacie prasowym.

Polski gubernator HOPE omówił podstawowe propozycje zmian w ustawie o działalności leczniczej.

Zaznaczył, że niektóre propozycje zmian mogą powodować ograniczenie swobody przedsiębiorczości, jak np. prawo przyznane jednostkom samorządu terytorialnego do zawierania umów, w pierwszej kolejności z własnymi podmiotami bez konieczności prowadzenia postępowania konkursowego, czy ograniczenia w zbywaniu udziałów w niektórych spółkach kapitałowych prowadzących działalność leczniczą.

"Są to rozwiązania które w efekcie będą zniechęcały do inwestowania w Polskie szpitale, które bardzo potrzebują inwestycji kapitałowych. Ochrona zdrowia publicznego może stanowić uzasadnienie dla ograniczenia swobody przedsiębiorczości. Wymagane jest jednak, aby zagrożenie zdrowia publicznego było rzeczywiste, bezpośrednie i wystarczająco poważne dla podstawowego interesu publicznego" - czytamy w komunikacie PFSz.

Zdaniem Federacji, ograniczenia swobody przedsiębiorczości nie może uzasadniać zagrożenie jedynie potencjalne i odległe. - Na ten sam aspekt zwracało uwagę w swojej opinii do projektu ustawy o działalności leczniczej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych - przypomina PFSz.

"W tym kontekście szczególnie niepokoi niezwykle szybki proces legislacyjny jaki jest związany z wprowadzaną zmianą ustawy o działalności leczniczej. Pierwsze czytanie tak ważnej ustawy jest zaplanowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu 8 czerwca od godziny 24.00, a sprawozdanie z prac sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowano o godzinie 22.45 dnia następnego" - informuje Federacja.

"To oznacza, że Sejmowa Komisja Zdrowia będzie miała bardzo niewiele czasu na pracę merytoryczną. Dla porównania - procedowanie w komisji sejmowej ustawy Prawo zamówień publicznych trwało ponad miesiąc. Zbyt szybkie prowadzenie prac legislacyjnych związanych ze zmianami, które wzbudzają wątpliwości w zakresie zgodności z prawem unijnym może mieć negatywny skutek dla szpitali i pacjentów" - uważa PFSz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH