PFSz o systemie ochrony zdrowia i nakładach publicznych Polska Federacja Szpitali przypomina w liście otwartym o konieczności szybkiego i znacznego wzrostu nakładów publicznych na zdrowie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Polska Federacja Szpitali przypomina w liście otwartym o konieczności szybkiego i znacznego wzrostu nakładów publicznych na zdrowie i popiera postulaty pozostałych interesariuszy systemu.

"Naszym celem musi być tworzenie nowoczesnego, kosztowo-efektywnego oraz partnerskiego systemu opieki zdrowotnej, co zostało precyzyjnie wyrażone w dokumencie organizacji pacjenckich pt. “System zdrowia, jakiego potrzebują pacjenci”. PFSz od lat stoi na stanowisku, iż konieczny jest taki podział obowiązków personelu systemu ochrony zdrowia, który pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, a także umożliwi przyspieszenie innowacyjności, w tym także innowacyjności w sferze organizacyjnej" - czytamy w piśmie PFSz.

Jak podkreśla PFSz stanowisko organizacji jest niezmienne także w kwestii prowadzenia polityki w zakresie zatrudniania pracowników przez menedżerów szpitali jako osoby kierunkowo wykształcone oraz doświadczone w zarządzaniu podmiotami leczniczymi, a przy tym ustawowo odpowiadające za całokształt działalności szpitala.

"Postulat konieczności przeznaczenia odpowiednich nakładów finansowych na takie sfery, jak informatyzacja, koordynacja oraz innowacyjność, zgłaszany wielokrotnie przez PFSz pozostaje jak najbardziej aktualny. PFSz opowiada się za współpracą świadczeniodawców niezależnie od ich formy własnościowej, ale w oparciu o modelowe rozwiązania koordynowanej opieki medycznej, gdyż dopiero całościowe i skoordynowane wykorzystanie potencjału pozwoli na osiągnięcie celu, jakim jest znacząca poprawa dostępności i jakości usług medycznych" - dodaje PFSz w dokumencie.

"Jesteśmy także za skorzystaniem z energii, możliwości oraz pomysłów młodych uczestników systemu, takich jak młodych lekarzy, pielęgniarek i ratowników, innych zawodów medycznych i pracowników sektora ochrony zdrowia, a szczególnie młodych menedżerów, jako naszych bardzo ważnych partnerów" - czytamy dalej.

Jak podkreśla PFSz, organizacja jest za reformowaniem ochrony zdrowia kraju w modelu współtworzenia i współpracy wszystkich zainteresowanych uczestników systemu i zwraca się do przedstawicieli Rządu RP o prowadzenie prac na forum Zespołu problemowego do spraw usług publicznych Rady Dialogu Społecznego oraz na forum Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia, jako instytucji powołanych do tego typu prac i jako gremiów reprezentujących partnerów społecznych, także z udziałem organizacji pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH