PFSz: kryteria kwalifikacji do sieci szpitali były jasno określone FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Polska Federacja Szpitali (PFSz) ze spokojem przyjmuje wykaz szpitali zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Kwalifikacja szpitali odbywała się w oparciu o jasno określone kryteria, które były szczegółowo omawiane przez MZ oraz NFZ, także na spotkaniach z przedstawicielami PFSz - czytamy w komunikacie prasowym Federacji.

"Szpitale zrzeszone w PFSz stanowią ok. 40% zasobów szpitali sieciowych. PFSz postuluje wzmocnienie roli NFZ w okresie implementacji sieci szpitali, szczególnie w sytuacji konieczności przeniesienia pacjentów oczekujących na zabiegi w trybie planowym w placówkach działających w trybie jednodniowym, które nie znajdą się w sieci oraz nie uzyskają kontraktów w postępowaniu konkursowym" - proponuje PFSz.

W opinii Federacji konieczne jest jak najszybsze przejęcie zarządzania kolejkami oczekujących na świadczenia przez centralny system informatyczno-koordynacyjny administrowany przez NFZ w porozumieniu z oddziałami wojewódzkimi NFZ.

"W tak newralgicznym czasie, jakim jest wprowadzanie sieci szpitali, a także zmian w funkcjonowaniu AOS i POZ postawienie NFZ w stan likwidacji uważamy za niekorzystne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i podmiotów leczniczych" - czytamy w stanowisku.

PFSz proponuje także "odciążenie podmiotów leczniczych z obowiązków związanych z zarządzaniem kolejkami oczekujących oraz koordynacją tzw. ruchu pacjentów oczekujących w systemie poprzez przejęcie tej kwestii przez NFZ".

Federacja "bardzo docenia zaangażowanie i wysiłki centrali NFZ oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich (NFZ - red.) w dialog z uczestnikami systemu".

Zdaniem Federacji należy ponowne „rozważyć kwestię likwidacji NFZ w porozumieniu z organizacjami pacjentów, pracownikami oraz pracodawców ochrony zdrowia”.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH