Otyły=chory Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku wynika, ponad połowa dorosłych Polaków waży za dużo i

Otyłość, będąca skutkiem serwowania tzw. śmieciowej żywności i siedzącego trybu życia, zagraża zdrowotnym budżetom.

Otyłych coraz więcej. 25-30 proc. tajwańskich dzieci jest otyłych. Na chorobliwą nadwagę cierpi też 60 mln mieszkańców Indii. Podobnie jest w Chinach. Z badań tamtejszych naukowców wynika, że żyje tam ponad 210 mln osób, których waga jest już chorobą. Prognozy są wyjątkowo pesymistyczne: w 2020 r. w Chinach będzie żyło więcej otyłych ludzi niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie aż 64 proc. dorosłej populacji Ameryki ma nadwagę lub jest otyłych.

W Polsce co drugi obywatel chodzi z kilku- lub kilkudziesięciokilogramowym dodatkowym bagażem tłuszczu. Wskaźnik otyłości od 1970 roku wzrósł dziesięciokrotnie. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku wynika, ponad połowa dorosłych Polaków waży za dużo i co gorsza, ten wskaźnik nie maleje. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, statystyki rosną dzięki mężczyznom. Jeśli w 1997 roku 54 proc. z nich miało nadwagę lub otyłość, to obecnie prawie 60. W przypadku kobiet wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie 48 proc.

Lepiej niż w Polsce jest np. w Danii, gdzie że 40 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet ma nadwagę, a prawie 12 proc. przedstawicieli obu płci cierpi na otyłość.

Otyłość lub nadwagę ma też ponad 13 proc. polskich dziewcząt i 11 proc. chłopców w wieku dziewięciu lat, wynika z badań Polskiego Naukowego Towarzystwa Otyłości i Przemiany Materii. Dane te są porównywalne z brytyjskimi, choć u polskich dzieci nieco rzadziej stwierdza się nadwagę. Tymczasem sposób odżywiania i tryb życia sprawił, że , np. cukrzyca i miażdżyca były chorobami, na które jeszcze nie tak dawno zapadali tylko starsi ludzie, a obecnie zapadają coraz częściej także dzieci.

Otyłość, która jest powodem wielu chorób, zaczęła zagrażać zdrowotnym budżetom. Leczenie nowotworów, chorób układu krążenia czy cukrzycy jest kosztowne. Koszt leczenia np. otyłego pacjenta chorego na cukrzycę jest kilkakrotnie wyższy niż cukrzyka o wadze normalnej.

Rządy wielu krajów coraz częściej zastanawiają się więc, jak położyć kres pladze otyłości. Ministerstwo Zdrowia Tajwanu zaproponowało, by już w przyszłym roku „śmieciowe jedzenie”, czyli gazowane napoje, batony, ciastka, chipsy i fast foody, obłożyć dodatkowym podatkiem, z którego wpływy zostałyby przeznaczone na leczenie chorób wywołanych otyłością.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH