Ośrodki leczenia niepłodności apelują do resortu zdrowia

Jesteśmy zaniepokojeni wieloma niejasnościami dotyczącymi zarówno samego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz rejestru procedur - wskazują w liście do MZ.

''W związku z planowaną od lipca 2013 roku refundacją z budżetu państwa programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2013-2016, jesteśmy zaniepokojeni wieloma niejasnościami dotyczącymi zarówno samego programu, rejestru procedur, w tym procedury konkursowej'' - napisał do ministra zdrowia dr Sławomir Sobkiewicz, przewodniczący powstającego właśnie Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu.

Związek ten, skupiający wiodące ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności i rozrodem wspomaganym w Polsce, powstał w kwietniu jako organizacja pracodawców i ma na celu rozwiązywanie problemów tego środowiska w relacjach z administracją publiczną. W poniedziałek (11 maja) w Sądzie Gospodarczym w Łodzi został złożony wniosek o jego rejestrację.

W Polsce leczeniem niepłodności metodą In vitro zajmuje się 26 ośrodków a środowisko specjalistów z tej dziedziny liczy zaledwie około 60 lekarzy. To na ich wiedzy i umiejętnościach oparty będzie ministerialny program pilotażowy, mający uregulować funkcjonowanie tej dziedziny medycyny w Polsce. Zgodnie z założeniami od połowy bieżącego roku do połowy 2016 roku skorzysta z niego 15 tysięcy par, które nie mogą doczekać się dzieci innymi metodami.

Finansowanie  procedury in vitro dotyczyłoby zabiegu - informował w październiku 2012 r. premier Donald Tusk. Dodał też, że zastrzeżono by finansowanie zabiegów wyłącznie w sytuacji, gdy byłaby gwarancja bezpieczeństwa także dla zarodka.

''Tymczasem, między innymi, sprawa ta należy do katalogu niejasności, na które wskazują członkowie Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu. Najważniejszym jednak jest problem z brakiem komisji, która powinna odpowiadać za podpisywanie kontraktów ze specjalistami z tej dziedziny. Ministerstwo ogłosiło wprawdzie konkurs, ale jego procedury wciąż brak. A termin rozpoczęcia realizacji programu zbliża się nieubłaganie'' - informuje związek ośrodków leczenia niepłodności. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH