Oskarżyli Ewę Kopacz: sprawa chorych na WZW znowu bliżej wokandy

Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął zażalenie pacjentów na decyzję prokuratury o zaniechaniu postępowania w sprawie niedopełnienia obowiązków przez poprzednią minister zdrowia Ewę Kopacz.

Chorzy na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B złożyli w ub. roku doniesienie do prokuratury, oskarżając minister zdrowia o dopuszczenie do refundacji leczenia chorych lamiwudyną, co w ich opinii, prowadzi do mutacji wirusa i obniża skuteczność leczenia kolejnymi terapiami. Ponieważ prokuratura odmówiła podjęcia śledztwa, pacjenci złożyli zażalenie do sądu.

- Sąd przyznał rację chorym i nakazał prokuraturze wszczęcie postępowania. Nakazał również przesłuchać konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych i lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie medycznej - powiedziała Karina Józef z Fundacji "Gwiazda Nadziei".

Obecnie w drugiej linii leczenia pacjentów z przewlekłym WZW typu B, po niepowodzeniu leczenia interferonem, podaje się analogi nukleozydowe lub nukleotydowe. U pacjentów HBeAG (-) leczenie należy rozpocząć od lamiwudyny, a u osób HBeAg (+) od innego analogu nukleozydowego lub nukleotydowego stosowanego w monoterapii.

Zdaniem pacjentów z Fundacji "Gwiazda Nadziei", podział chorych na Ag ujemnych i Ag nie jest potwierdzony żadnymi wiarygodnymi badaniami klinicznymi. Chcą dostępu do analogów dla wszystkich pacjentów.

Więcej. Doniesienie do prokuratury na Ewę Kopacz: wskazywała do refundacji lamiwudynę Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH