Organizacje pozarządowe: resort zdrowia źle nas traktuje. Ministerstwo zaprzecza

Długi, ciemny korytarz. W jego mroku nikną petenci. Przyklejeni do ścian, oczekują na swoją kolej. Potem wchodzą do gabinetu, gdzie stają przed urzędnikami i składają wyjaśnienia. Z doświadczenia wiedzą - miło nie będzie. Tak opisują swoje wizyty przedstawiciele organizacji pozarządowych (NGO) w Ministerstwie Zdrowia, kiedy przychodzą rozliczyć projekty na programy zdrowotne. Czy mają rację?

- Chcemy ten problem postawić na forum Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych - zapowiada Urszula Jaworska, założycielka Grupy ds. Zdrowia OFOP i prezes znanej fundacji prowadzącej m.in. ośrodek dawców szpiku kostnego.

- Organizacje pozarządowe skarżą się na złe traktowanie i nieprzyjazne relacje z pracownikami departamentów: polityki zdrowotnej oraz zdrowia publicznego MZ - dodaje prezes Jaworska.

Skargi na brak dialogu
są tym bardziej uzasadnione, że stając do przetargów o ministerialne granty i realizując zadania zlecone przez resort, organizacje muszą mieć 30 proc. wkładu własnego na pokrycie kosztów administracyjnych projektu - przypomina Urszula Jaworska.

Wskazuje, że realizując programy za publiczne pieniądze, organizacje muszą do tego dołożyć i wyręczyć resort w znalezieniu źródła finansowania. - Takie zachowanie potrafi zabić najlepsze projekty społeczne - stwierdza.

Opinię krążącą w środowisku NGO o kontaktach z resortem potwierdza jedna z założycielek i prezes fundacji z woj. małopolskiego (personalia do wiadomości redakcji) zajmującej się m.in. edukacją dotyczącą zakażeń HIV, która realizowała także ministerialny program w zakresie edukacji transplantacyjnej.

- Możemy pochwalić się dobrą współpracą z różnymi jednostkami samorządowymi oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Prowadziliśmy także projekty Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i nigdy nie byliśmy tak źle traktowani, jak przez urzędników MZ - stwierdza nasza rozmówczyni.

- Jestem zdumiona brakiem współpracy i pomocy w prowadzeniu projektu, jak i podczas sprawozdań i rozliczeń - przyznaje i wymienia trudności na drodze do realizacji projektów. Podajemy kilka z nich.

Zasady konkursu
Obie strony przedstawiają swoje argumenty. Mamy słowo przeciwko słowu. Prezes zwraca m.in. uwagę na przewlekłość postępowania.

- Między rozstrzygnięciem konkursu a podpisaniem umowy minęło blisko 4 miesiące. Resort nie widział potrzeby uzgodnienia warunków umowy. W konsekwencji mamy teraz duży problem z rozliczeniem działań i otrzymaniem zwrotu kosztów z przyznanej nam dotacji. Dysponujemy tylko środkami powierzonymi i celowanymi, stąd sytuacja jest dla nas bardzo niekorzystna - tłumaczy założycielka fundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH