Organizacje pacjentów o wzroście nakładów na ochronę zdrowia Organizacje pacjentów o wzroście nakładów na ochronę zdrowia. Fot. Archiwum

Organizacje pacjentów proponują poprawki do rządowego projektu ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia. Ich zdaniem wzrost wydatków publicznych na ochronę zdrowia do poziomu 6.8% PKB miałby nastąpić w 2023 r., czyli do końca kolejnej kadencji parlamentu.

Proponowane poprawki mają realizować postulaty środowiska pacjenckiego, popartego przez niemal czterdzieści organizacji. Uważają one, że jest to termin realistyczny z punktu widzenia bezpieczeństwa finansów publicznych. Dodatkowe środki powinny być jednak proporcjonalne do tworzenia ”pacjentocentrycznego systemu”, budowanego w oparciu o wskaźniki odnoszące się do skuteczności opieki oraz satysfakcji pacjentów.

W opinii organizacji pacjentów, niezależnie od rozstrzygnięcia w sprawie wysokości nakładów oraz terminu osiągnięcia odpowiedniego poziomu wydatków, kluczowe znaczenie ma powołanie mocą ustawy zespołu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - informuje Wojciech Wiśniewski z Alivia - Fundacja Onkologiczna.

Składałby się on z przedstawicieli wszystkich środowisk (organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, związków zawodowych, przedstawicieli samorządów zawodowych zrzeszających pracowników medycznych i niemedycznych oraz organizacji pacjenckich). Zespół miałby wyznaczać mierzalne cele dla rządu w dziedzinie ochrony zdrowia. Jego zadaniem miałoby być również przygotowanie sprawozdań z realizacji zadań rządu, przekazywanych Sejmowi każdego roku. W uzasadnieniu organizacje wskazują na konieczność przedstawienia obywatelom informacji o skutkach wykorzystania pieniędzy podatników oraz bieżącą ocenę skuteczności rządu.

Jak wskazuje Wojciech Wiśniewski, propozycje poprawek zostały przekazane do MZ z prośbą o przedstawienie stanowiska rządu. Ponadto materiały zostały przesłane do członków Rady Dialogu Społecznego, parlamentarzystów oraz wszystkich instytucji biorących udział w dyskusji o wzroście nakładów publicznych na system ochrony zdrowia. W najbliższym tygodniu zaplanowano serię spotkań z kierownictwami klubów parlamentarnych, podczas których organizacje pacjenckie będą przekonywać do przyjęcia swoich propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH