Organizacje pacjenckie: potrzebny "Pakiet Szumowskiego Plus" Organizacje pacjenckie zapowiadają, że w najbliższym czasie będą starać się proponować konkretne rozwiązania, które można wprowadzić "w najbliższych miesiącach". Fot. PTWP

Po porozumieniu ministra zdrowia z rezydentami czas na "Pakiet Szumowskiego Plus", czyli m.in. zagwarantowanie pacjentom dostępu do diagnostyki i leczenia w określonym czasie oraz informacji o tym, jak poruszać się w systemie - postulują organizacje zrzeszające pacjentów.

Minister Łukasz Szumowski i rezydenci podpisali w czwartek (8 lutego) (12porozumienie, kończące protest lekarzy, który rozpoczął się w ubiegłym roku. Przewiduje ono m.in. podwyżki dla rezydentów, przyspieszenie wzrostu finansowania ochrony zdrowia i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi. Resort zdrowia oceniał, że porozumienie wpisuje się w "Pakiet Szumowskiego" i priorytety ministra zdrowia.

W poniedziałek (12 lutego)  organizacje pacjenckie pogratulowały ministerstwu i rezydentom "dojrzałości i odpowiedzialności", dzięki którym zawarcie porozumienia było możliwe. Jednocześnie podkreśliły, że to pacjent powinien być umieszczany w centrum systemu ochrony zdrowia.

"Podpisany dokument wyznacza odpowiedni kierunek, jednak istotne jest uwzględnienie jeszcze jednego postulatu - pacjentocentryzmu proponowanych rozwiązań" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez Fundację Onkologiczną "Alivia", a opracowanym przez więcej organizacji pacjenckich.

W październiku ubiegłego roku ponad 40 organizacji pacjenckich zawarło nieformalne porozumienie, którego celem było przygotowanie propozycji zmian w ochronie zdrowia. W ich opinii najistotniejszym elementem reformy systemu ochrony zdrowia powinno być zwiększenie dostępu do leczenia i diagnostyki, informacji oraz innowacji.

- Młodym lekarzom należą się podziękowania. Doprowadzili swoim protestem do faktu, który dotychczas nie miał w ochronie zdrowia precedensu. Nakłady na zdrowie zostały zwiększone. Możemy narzekać, że za mało i że za długo będziemy na to czekać, ale jednak wydatki publiczne na zdrowie będą rosły - oceniła prezes Fundacji My Pacjenci Ewa Borek. Dodała, że to od "determinacji i umiejętności wykorzystania wyjątkowych okoliczności" przez pacjentów zależy, które ich potrzeby zostaną zrealizowane.

Organizacje zapowiadają, że w najbliższym czasie będą starać się proponować konkretne rozwiązania, które można wprowadzić "w najbliższych miesiącach". Mają one dotyczyć m.in. dostępu pacjentów do informacji o tym, w jaki sposób poruszać się po systemie, zagwarantowania dostępu do diagnostyki i leczenia w określonym czasie oraz rozwijanie narzędzi e-zdrowia, profilaktyki i promocji zdrowia publicznego.

Organizacje oceniają, że "dotychczas jednak nie została stworzona platforma, dzięki której przedstawiciele wszystkich stron dyskusji o ochronie zdrowia mogliby przedstawić swoje propozycje".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH