Organizacje niepełnosprawnych przygotowały projekt dotyczący refundacji protez

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych przygotował propozycję rozporządzenia dotyczącego refundacji protez - ma to być impuls dla Ministerstwa Zdrowia. Resort zapewnia, że przygotował już własny projekt. Obecne zapisy wygasną z końcem roku.

Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych, skupiający 45 organizacji pacjenckich, poinformował w piątek (5 lipca) PAP, że przygotował i przesłał do ministra zdrowia propozycję rozporządzenia w sprawie zasad refundacji zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (protezy, ortezy, aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie czy środki absorpcyjne).

"Propozycja MSOON ma dać rządowi PO-PSL impuls do działania, którego wyraźnie brakuje od wielu lat. W ten sposób chcemy udowodnić, że w krótkim czasie można stworzyć projekt poprawiający sytuację osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych przy stosunkowo niewielkim wzroście nakładów finansowych" - podkreślił MSOON w informacji przesłanej PAP.

"Osoby niepełnosprawne i przewlekle chore od 15 lat nie mogą doczekać się zmiany przepisów regulujących dostęp do artykułów ortopedycznych i pomocniczych, które są kilku milionom ludzi w Polsce niezbędne do życia" - napisano. Jak podkreślili przedstawiciele niepełnosprawnych, przez te lata nastąpiła znacząca zmiana technologiczna, tymczasem niepełnosprawnych w Polsce nadal nie stać nawet na najprostszy sprzęt.

Autorzy projektu przypomnieli, że ustawa refundacyjna wymusza na resorcie zdrowia nowelizację rozporządzenia dotyczącego refundacji protez do 1 stycznia 2014 r. "Do chwili obecnej urzędnicy nie przedstawili do konsultacji społecznych żadnego projektu" - podkreślono.

MSOON oczekuje, ze jego propozycja "stanie się punktem odniesienia dla Ministra Zdrowia oraz drogowskazem w jakim kierunku powinny iść zmiany".

Organizacje, które przygotowały projekt, zwróciły uwagę, że podczas prac kierowały się dążeniem do wzrostu dostępności wyrobów medycznych przy uwzględnieniu możliwości finansowych NFZ. W swoim projekcie proponują m.in. ograniczenie biurokracji, podniesienie jakości refundowanych produktów poprzez wyższe limity cenowe, wprowadzenie możliwości wyboru produktów o zróżnicowanej cenie i jakości, a także wprowadzenie minimalnego, ale powszechnego współpłacenia za wszystkie wymienione w rozporządzeniu produkty oraz stworzenie wypożyczalni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH