Organizacje lekarskie o zmianie formy protestu i receptach wegług wzoru NRL

Na stronie internetowej OZZL okazał się komunikat Porozumienia Organizacji Lekarskich, w którym ich przedstawiciele informują, że dotychczasowe formy protestu receptowego, w tym zwłaszcza wypisywanie leków na recepcie według wzoru NRL oraz stemplowanie recept pieczątką o treści "Refundacja leku do decyzji NFZ" są legalne, co znajduje potwierdzenie w rozporządzeniu MZ w sprawie recept z dnia 8 marca 2012 r.

Na stronie internetowej OZZL okazał się komunikat  Porozumienia Organizacji Lekarskich, w którym ich przedstawiciele informują, że dotychczasowe formy protestu receptowego, w tym zwłaszcza wypisywanie leków na recepcie według wzoru NRL oraz stemplowanie recept pieczątką o treści "Refundacja leku do decyzji NFZ" są legalne, co znajduje potwierdzenie w rozporządzeniu MZ w sprawie recept z dnia 8 marca 2012 r.

Zdaniem POL bezprawne jest natomiast doraźne podpisywanie przez Fundusz umów ze szpitalami na „przepisywanie" recept dla pacjentów, którzy otrzymali receptę według wzoru NRL i uważają ją za „nieważną".

"Bezprawne jest również żądanie przez NFZ aby apteki i szpitale przekazywały Funduszowi dane lekarzy, którzy wypisują recepty według wzoru NRL lub stosują wyżej wymienione pieczątki. Narusza to przepisy o ochronie danych osobowych" - czytamy w komunikacie.

W piątek (6 lipca) zarządy organizacji biorących udział w proteście poinformowały o zmianie jego formy. Jak powiedział Piotr Watoła z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, porozumienie organizacji zaleciło, by na receptach wypisywać międzynarodowe nazwy leków i przybijać pieczątki "Refundacja leku do decyzji NFZ".

- Używanie nazw międzynarodowych - tłumaczył Watoła - ma na celu umożliwienie lekarzom leczenia zgodnie z najlepszą wiedzą medyczną, bo nie wiąże się z ograniczeniami administracyjnymi.

Wpisanie na recepcie międzynarodowej nazwy leku oznacza, że nie znajdzie się na niej określenie stopnia odpłatności pacjenta za medykament. Taką informację może nanieść aptekarz, jednak jeśli tego nie zrobi, może to oznaczać, że pacjent nie będzie mógł skorzystać z przysługującej mu zniżki na lek.

Według przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela wypisywanie leków na recepcie według wzoru NRL oraz stemplowanie recept pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ" są działaniami legalnymi, za które lekarze nie mogą być karani. Takie recepty, zdaniem Bukiela, nie są nieważne.

Przewodniczący OZZL podkreślał, że lekarze nie uciekają od odpowiedzialności za wypisywanie recept, gdyż na 11 kar zaproponowanych przez NFZ w nowym wzorze umowy nie akceptują tylko dwóch. Nie zgadzają się na karę 200 zł za "nieprawidłowo wypełnioną receptę", gdyż - jak mówił Bukiel - określenie to jest zbyt ogólne.

Zarówno Bukiel, jak i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaapelowali podczas konferencji do ministra Bartosza Arłukowicza i prezes NFZ o podjęcie rozmów w sprawie umów dotyczących recept refundowanych.

Prezes NRL mówił, że zarówno MZ, jak i NFZ przez ostatni tydzień nie odpowiedziały na propozycje lekarzy w sprawie dialogu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH