Organizacje lekarskie apelują do pacjentów o wsparcie w konflikcie z rządem

Lekarze skupieni w Porozumieniu Organizacji Lekarskich zwrócili się w środę (20 czerwca) do prezesów organizacji dbających o prawa pacjentów z prośbą o wsparcie w rozmowach z ministrem Bartoszem Arłukowiczem i przedstawicielem NFZ. Chodzi o problemy z nowymi przepisami o refundacji leków, w tym zwłaszcza nowymi zasadami wypisywania recept refundowanych.

Prezesi organizacji lekarskich pismo skierowali na ręce ks . Arkadiusza Nowaka, prezesa Zarządu Fundacji Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich.

- Podejmijcie działania, które skłonią rządzących do poważnego potraktowania naszych postulatów. Nie chodzi w nich o naszą wygodę, ale o możliwość normalnego funkcjonowania - by lekarze nie stawali się urzędnikami ograniczającymi dostęp do leczenia. Realizacja tych postulatów leży w najlepiej pojętym interesie pacjentów - piszą lekarze w swoim liście.

Lekarze domagają się spotkania z ministrem zdrowia i przedstawicielem NFZ, na którym chcą porozmawiać o sposobie rozwiązania problemu związanego z refundacją leków.

Domagają się także zmiany zasad wypisywania recept na leki refundowane.

- Nasze dotychczasowe działania mające na celu polubowne rozwiązanie tego problemu nie przyniosły jednak żadnego rezultatu, a rządzący potraktowali je - najprawdopodobniej - jako wyraz słabości. Stąd decyzja o proteście - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ostatnim czasie konflikt między lekarzami a rządem jeszcze bardziej się zaostrzył, co spowoduje, że od 1 lipca br. pacjenci polscy mogą zostać pozbawieni możliwości skorzystania ze swoich uprawnień do refundacji leków. 

Stanie się tak dlatego, że od 1 lipca lekarze będą zapewne powszechnie wypisywać leki na receptach wg wzoru opracowanego przez Naczelną Radę Lekarską, gdzie nie ma miejsce na określenie czy pacjent ma uprawnienia do refundacji i wskazanie stopnia refundacji. Zgodnie z przepisami, leki wypisane na takiej recepcie mogą być wydawane wyłącznie z pełną odpłatnością.

Porozumienie Organizacji Lekarskich skupia cztery organizacje: Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia, Federację Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH