Opolskie: utworzono Regionalny Opolski Klaster Senioralny

Sześciu partnerów podpisało w poniedziałek (10 marca) umowę powołującą Regionalny Opolski Klaster Senioralny. Klaster ma m.in. wypracować innowacyjne rozwiązania służące stworzeniu kompleksowej oferty usług zdrowotnych, opiekuńczych i osobistych dla osób starszych.

Opolszczyzna, w ramach tworzonej Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma przeciwdziałać wyludnianiu się regionu, oraz w ramach budowanego modelu polityki senioralnej, chce rozwinąć system opieki nad seniorami - skoordynować istniejące już formy wsparcia osób starszych i dać warunki do rozwoju tzw. srebrnej gospodarki. Mówi się m.in. o tworzeniu stacjonarnych domów opieki nad seniorami - także zagranicznymi - czy budowaniu oferty tzw. mieszkań serwisowanych.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek mówił w poniedziałek, że powołanie klastra to pierwszy krok do integracji działań w obszarze polityki senioralnej na poziomie regionu. - Klaster ma zintegrować wszystkich zainteresowanych rozwojem polityki senioralnej, zarówno w kwestii usług socjalnych, wsparcia opiekuńczego, jak i usług zdrowotnych. To rozwiązanie przyszłościowe, które związane będzie także z działalnością biznesową - powiedział Kolek.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński dodał, że klaster ma być "twórczą formułą", która będzie generować projekty i rozszerzać paletę usług dla seniorów, a to z kolei ma się przyczynić do budowania rynku takich usług.

Izabela Damboń-Kandziora z CTC Polska Sp. z o.o., która referowała założenia i zadania klastra, wśród szans, które ma on dawać, wymieniła m.in. stworzenie nowej, regionalnej specjalizacji w postaci "gospodarki senioralnej". Zaznaczyła, że może on być też platformą wymiany informacji i dystrybucji usług tworzonych z myślą o seniorach, ułatwiać ich tworzenie i docieranie z tymi usługami do osób starszych. - Będziemy tworzyli narzędzia informatyczne, by wspierać te działania - dodała.

Klaster ma także certyfikować usługi i instytucje, które będą działać w zakresie polityki senioralnej. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci na biznes. Im więcej firm pojawi się w ramach srebrnej gospodarki ze swoimi usługami, tym lepiej - dla seniorów, ale też dla przedsiębiorców. Trzeba jednak zadbać o standardy, dlatego mówimy o certyfikowaniu - wyjaśniał z kolei Radosław Rybak z firmy bit Polska Sp. z o.o.

Pierwszym etapem wspólnych prac firm i instytucji, które utworzyły klaster, będzie dopracowanie szczegółów modelu organizacyjnego opieki senioralnej i stworzenie biznesplanu tego modelu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH