Opolskie: cztery wnioski o zwrot kosztów zagranicznego leczenia

Z danych centrali NFZ wynika, że do wszystkich oddziałów Funduszu wpłynęły dotąd 84 wnioski o zwrot kosztów leczenia w Unii, na łączną kwotę prawie 2 mln zł (stan na 22 sierpnia 2014 r.).

Wnioski przeważnie dotyczą operacji zaćmy wykonanych w Czechach. W jednym przypadku chodziło np. o operację prostaty, w Niemczech. Zabiegi przeprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej będą jednak limitowane, a zwrot kosztów ma zależeć od zgody NFZ - przypomina Nowa Trybuna Opolska.

Jak już informowaliśmy, zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej według stawek obowiązujących w Polsce zakłada przyjęta w piątek (29 sierpnia) przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czyt.: Sejm przyjął ustawę dotyczącą transgranicznej opieki zdrowotnej

Nowelizacja to wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy ws. praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej; dyrektywa ta obowiązuje w Unii od 25 października 2013 r.

Nowe przepisy zakładają, że pacjent, który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie UE, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu ma być rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą.

W niektórych przypadkach zwrot kosztów będzie wymagał uprzedniej zgody NFZ. Szczegółowy wykaz tych świadczeń znajdzie się w rozporządzeniu ministra zdrowia.

- Do naszego oddziału zwróciły się dotąd cztery osoby o zwrot kosztów, wszystkie usunęły zaćmę w Czechach - informuje Nową Trybunę Opolską Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ. - Łączny koszt tych zabiegów: 11 tys. zł. Odpisaliśmy całej czwórce, że z powodu braku aktów normatywnych, nie mamy możliwości prawnej, by im zwrócić te pieniądze.

Pacjenci sądzili , że skoro dyrektywa transgraniczna weszła w życie, to zaczyna też obowiązywać w praktyce. Mylili się. Część postanowiła dochodzić swoich praw. Do sądów trafiło już 11 pozwów przeciwko Funduszowi o zwrot kosztów leczenia poza granicami kraju. Do tej pory zapadł jeden wyrok w I instancji, ale Fundusz odwołał się od niego, więc nie jest on prawomocny.

Więcej: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH