Opolskie: chcą zapanować nad kryzysem demograficznym

Do 2035 r. liczba ludności na Opolszczyźnie może spaść o 126 tys. osób - twierdzą opolscy naukowcy. Uczestnicy konferencji poświęconej demografii zaapelowali o kompleksowe działania w skali kraju, które powstrzymałyby kryzys demograficzny.

Prof. Zbigniew Strzelecki ze Szkoły Głównej Handlowej i przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej omawiając problemy ludnościowe Polski zwrócił uwagę na rysującą się perspektywę zmniejszania się liczby ludności w kraju, przyspieszenie procesów starzenia się mieszkańców.

Obecnie ludność starsza stanowi 16-17 proc. społeczeństwa, w roku 2035 ma stanowić jedną trzecią.

Jak podkreślił profesor, od roku 1990 nie jesteśmy społeczeństwem zapewniającym sobie zastępowalność pokoleń. Zdaniem naukowca do prostej zastępowalności, która ma miejsce, gdy statystyczna matka rodzi 2,1 dziecka, brakuje nam około jednej trzeciej liczby dzieci.

Opolski demograf z Instytutu Śląskiego prof. Robert Rauziński stwierdził, że Śląsk Opolski wchodzi w drugą fazę kryzysu demograficznego, co oznacza że do 2035 r. liczba ludności w regionie może spaść o 126 tys. osób, w tym o prawie 70 tys. ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lata).

Zdaniem prof. Zbigniewa Strzeleckiego niekorzystne prognozy demograficzne dotyczące wyludniania województwa i kraju nie muszą się spełnić, jeśli podjęte zostaną kompleksowe działania w zakresie polityki społecznej co do tworzenia rodziny, wpływu na poprawę rozrodczości, zmniejszenia umieralności oraz powstrzymania lub ograniczania migracji.

Wspomniał, że kierowana przez niego Rządowa Rada Ludnościowa w dorocznym raporcie zamierza zawrzeć pomysł władz samorządu województwa opolskiego na utworzenie Specjalnych Stref Demograficznych.

W ramach Specjalnej Strefy Demograficznej miałyby być realizowane cztery pakiety: socjalno-prokreacyjny - dotyczący urodzeń i opieki nad dziećmi do wieku przedszkolnego; edukacyjny - dla młodzieży szkolnej i studentów; pakiet "praca to bezpieczna rodzina" - który miałby chronić rodziców przed utratą zatrudnienia czy blokadą awansu oraz pakiet "zachód słońca" - skierowany do seniorów, a zapewniający godziwą jesień życia i należytą opiekę.

Jak powiedział marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, sejmik opolski na czerwcowej sesji powinien podjąć uchwałę aprobującą ramowy pomysł utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej.

- Jesienią chcielibyśmy przedstawić wstępny, konkretny już pakiet rozwiązań dotyczących stref wraz z proponowanymi zmianami prawnymi i szacunkowymi kosztami ich utworzenia na szczeblu krajowym - zapowiedział Sebesta.

Pilotażowy projekt dotyczący utworzenia Specjalnych Stref Demograficznych miałby objąć dwa województwa - opolskie i świętokrzyskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH