Opolskie: chcą rozwinąć system opieki nad seniorami

Władze Opolszczyzny chcą skoordynować istniejące już formy wsparcia osób starszych i dać warunki, m.in. inwestorom, do tworzenia nowych - np. prywatnych domów opieki czy serwisu usług dla starszych.

To odpowiedź na sytuację demograficzną regionu - wyjaśnia PAP i informuje, że w środę i czwartek (13 i 14 listopada) w opolskim urzędzie wojewódzkim odbywała się konferencja, na której zaprezentowano "Model opieki i wsparcia osób starszych w regionie". Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji samorządowej, rządowej, Centrum im. Adama Smitha, austriackiej firmy specjalizującej się w kształceniu kadr na użytek systemów opieki oraz mniejszości niemieckiej.

W prezentowanym modelu uwzględniono zarówno istniejące już formy opieki i wsparcia osób starszych, jak i takie, które województwo chciałoby uruchomić w przyszłości.

W regionie istnieje m.in. 21 klubów seniora, 52 wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, 30 domów pomocy społecznej oraz dzienne i środowiskowe domy pomocy, których jest 27.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński wyjaśnił, że potrzebne są również systemy zachęt dla inwestorów, by dostrzegli potencjał gospodarczy w nieistniejących jeszcze formach opieki senioralnej, takich jak np. serwisy usług dla starszych oferujące sprzątanie, wyżywienie czy świadczenie usług rehabilitacyjnych lub pielęgniarskich.

- To nisza dla małych i średnich przedsiębiorców. Ale jest też olbrzymie pole dla deweloperów i inwestorów z dużym kapitałem, którzy chcieliby wejść w formy świadczenia stacjonarnych usług opiekuńczych - mówił Wilczyński, wskazując np. na prywatne domy pomocy społecznej, nastawione też na opiekę nad seniorami zza granicy czy dostosowane do potrzeb osób starszych apartamentowce albo całe osiedla.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek dodał, że zakończona w czwartek konferencja poświęcona modelom wsparcia osób starszych wskazała obszary deficytu w opiece senioralnej na Opolszczyźnie.

Zaznaczył też, że w perspektywie tworzenia kompleksowej opieki nad seniorami ważne jest współdziałanie wszystkich partnerów: samorządów, opieki zdrowotnej i socjalnej oraz dbanie o świadomość samych seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH