Opole: sejmik o strategii ochrony zdrowia w regionie na lata 2014-2020

Zwiększenie dostępu do ambulatoryjnej opieki medycznej i zmniejszenie kolejek do specjalistów; kompleksowa opieka nad matką i dzieckiem; rozwój opieki geriatrycznej - to niektóre z celów zapisanych w strategii ochrony zdrowia województwa opolskiego na lata 2014-2020.

Dokument, przyjęty pod koniec grudnia przez zarząd woj. opolskiego, był prezentowany i omawiany na wtorkowej (28 stycznia) sesji sejmiku województwa.

Wśród celów zapisano m.in. rozwój opieki paliatywno-hospicyjnej; rozwój systemu leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów złośliwych - przez tworzenie ośrodków zapewniających ich kompleksową diagnostykę i leczenie, wzmocnienie instytucji lekarza rodzinnego oraz poprawę dostępności do anestezjologii i intensywnej terapii - dzięki rozbudowie i modernizacji oddziałów intensywnej terapii oraz rozbudowie bloków operacyjnych.

Zdaniem wicemarszałka woj. opolskiego Romana Kolka zwiększenie świadczeń w ambulatoryjnej opiece, a przez to zmniejszenie długich kolejek do specjalistów, byłoby możliwe kosztem przesunięcia pewnej puli pieniędzy ze świadczeń szpitalnych. - Rozmawiałem o tym z NFZ. Zapewniono mnie, że jeśli będą niedowykonania w opiece szpitalnej, a nadwykonania w ambulatoryjnej, to władze NFZ będą skłonne takie przesunięcia akceptować - zapewnił wicemarszałek.

Jak mówił, z przeprowadzonego przez zarząd województwa rozeznania wynika, że można o ok. 10 proc. zwiększyć liczbę pacjentów przyjmowanych w skali miesiąca, a przez to skrócić kolejki np. do kardiologów czy okulistów.

Oszacowano, że podlegające samorządowi województwa placówki przyjmują w ciągu miesiąca ok. 31 tys. pacjentów. Tymczasem w kolejkach miesięcznie czeka średnio 40 tys. osób. Z rozmów z dyrektorami szpitali wynika, że mogliby oni przyjmować we wszystkich wojewódzkich jednostkach w sumie ok. 3 tys. pacjentów więcej. Nie przyjmują ich, bo pilnują rozliczeń finansowych dotyczących świadczeń.

- Zaakceptowałbym jednak niewielkie pogorszenie wyników finansowych naszych szpitali, które póki co są dobre, by przez to poprawić dostęp do usług - mówił wicemarszałek.

Przyznał, że niektóre z założeń strategii woj. opolskiego wymagałyby zmian na poziomie krajowym. W jego przekonaniu powinno się np. wrócić do idei funkcjonowania służby zdrowia w oparciu o lekarza rodzinnego.

Lekarz i radny SLD Andrzej Mazur mówił, że choć jest w opozycji, to dobrze ocenia przyjętą strategię ochrony zdrowia. - To profesjonalny, pozbawiony cech politycznych dokument. Śmiało woziłbym go na konwenty marszałków i pokazywał kolegom z innych regionów - mówił w rozmowie z PAP. I dodał: - Z dokumentu wyraźnie widać, jak źle wygląda legislacja krajowa w tym zakresie, ile wad ma system ochrony zdrowia ustanowiony w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH