Opieka zdrowotna jednym z głównych tematów podejmowanych przez RPD

Opieka zdrowotna, pomoc socjalna, edukacja i niepełnosprawność - to główne obszary działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2013 r. Ze sprawozdaniem z działalności RPD w 2013 r. zapoznał się w środę wieczorem (8 października) Senat.

W 2013 r. do Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka zgłoszono 3 tys. 149 spraw związanych z prawem do życia i ochrony zdrowia.

Rzecznik zwracał się do organów i instytucji o podjęcie działań w sprawach dotyczących przestrzegania praw małych pacjentów organizacji i funkcjonowania placówek służby zdrowia, kosztów leczenia czy błędów lekarskich. Domagał się jasnego podziału kompetencji między pionem ratownictwa medycznego a strukturami nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co wydłużało czas udzielania pomocy. Niektóre przypadki kończyły się zgonami dzieci.

Rzecznik wystąpił m.in. do ministra zdrowia z postulatem ułatwienia dzieciom dostępu do lekarza pediatry i zaproponował, by umożliwić pediatrom udzielanie świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W marcu 2014 Sejm uchwalił ustawę, która zrealizowała te postulaty. Apelował też w sprawach mniejszych, np. dostępu do automatów telefonicznych na oddziałach pediatrycznych i psychiatrycznych.

W sprawozdaniu rzecznik podnosił wiele kwestii wymagających naprawy, to m.in. niedoszacowania świadczeń pediatrycznych i stomatologicznych dla dzieci, braku corocznego badania każdego dziecka w Polsce przez pediatrę, dostępności dzieci z niepełnosprawnością do leczenia i rehabilitacji, poprawy systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci, zwłaszcza w sytuacji wzrostu samobójstw i depresji u najmłodszych.

Rzecznik podnosi też kwestię ubóstwa wśród dzieci. Według opublikowanego w październiku 2013 r. Raportu Głównego Urzędu Statystycznego najbardziej zagrożoną grupą społeczną są właśnie dzieci. Według raportu UNICEF 14,5 proc. polskich dzieci jest zagrożonych ubóstwem. Trudna sytuacja życiowa i materialna najczęściej dotyka rodziny, w których jest więcej niż troje dzieci. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH