Opieka nocna i świątecza: jedna placówka na cały powiat tatrzański

Od 1 marca liczba przychodni dyżurujących w nocy i w święta zmniejszy się w Krakowie z 14 do 9, a cały powiat tatrzański ma być obsługiwany przez jeden podmiot. Zdaniem Małopolskiego OW NFZ nie wpłynie to na pogorszenie dostępności świadczeń.

Zgodnie z nowymi przepisami, podobnie jak obecnie, jeden lekarz i jedna pielęgniarka będą przypadać na 50 tys. pacjentów. Nie zmienią się także zasady dotyczące wizyt domowych – można je będzie zamówić jedynie w koniecznych przypadkach.

Zmiany w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wchodzące w życie od 1 marca wynikają ze zmian w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. NFZ ogłosił konkursy w tym zakresie, a ich rozstrzygnięcie planowane jest na poniedziałek (21 lutego).

– Małopolska została podzielona na 46 obszarów. Staraliśmy się dzielić tak, aby, jak najmniejsze grupy populacji obejmowane były opieką lekarską  i aby można było zakontraktować jak najwięcej placówek całodobowej opieki zdrowotnej. Do tej pory wpłynęło na konkursy około 90 ofert. Rozstrzygnięcie konkursu raczej nie jest zagrożone, chociaż może zdarzyć się tak, że niektóre oferty z powodów formalnych zostaną odrzucone, albo nikt się nie zgłosi na określony obszar. Jednak zainteresowanie konkursem pozwala przypuszczać, że nie będzie problemów z wyłonieniem świadczeniodawców – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

NFZ sam wybierze placówki, które dostaną umowy na opiekę nocną i świąteczną. Od 1 marca Kraków i sąsiednie gminy zostaną podzielone na rejony od 50 do 150 tys. mieszkańców. Po rozstrzygnięciu konkursu, na podstawie którego zostanie wyłoniony jeden świadczeniodawca na cały obszar, będzie on musiał zabezpieczyć opiekę w godzinach nocnych, weekendy i dni wolne od pracy na całym swoim terenie.

Istotną zmianą jest to, że od 1 marca pacjent będzie miał możliwość wyboru placówki opieki nocnej. Nie będzie też przypisany do żadnego rejonu.

Wątpliwości co do sprawnego działania nowego systemu mają jednak lekarze z powiatu tatrzańskiego, który ma być obsługiwany przez jeden podmiot. Jego specyfika, zwłaszcza zimą, przy dużym napływie turystów, każe się zastanawiać nad skutecznością jednego lekarza i jednej pielęgniarki w obsłudze dużego i trudnego terenu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH