Opieka nad osobami starszymi: będzie nowy podatek?

Grupa Robocza przy Klubie Senatorów Platformy Obywatelskiej chce zmienić sposób finansowania opieki nad osobami starszymi.

 Dziś ponad 2 mln osób w Polsce jest niesamodzielnych i wymaga opieki - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Grupa Robocza przy Klubie Senatorów PO chce tak podzielić 10 mld zł, które dziś są przeznaczane na opiekę nad osobami starszymi, żeby trafiały rzeczywiście do potrzebujących. Według Dziennika Gazety Prawnej zniknie dodatek pielęgnacyjny wypłacany wszystkim, którzy ukończyli 75 lat. Po reformie prawo do świadczenia będą mieli tylko ci, którzy rzeczywiście wymagają opieki.

Eksperci PO, zakładają, że zmiany zostaną wprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy to opracowanie do końca tego roku projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, by zacząć ją wdrażać od 2012 roku.

Drugi etap, który ma się zacząć w 2020 roku, ma polegać na wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego.  Proponowane jest ubezpieczenie w wysokości około 1% płacone przez wszystkich pracujących i emerytów.

W sierpniowym raporcie miesięcznika Rynek Zdrowia przytaczaliśmy dane, według których w ogólnej populacji osób rośnie udział osób, które skończyły 65 lat i więcej. W 2007 roku było to 13,4%, w 1997 roku sięgał 11,5%. 65% osób po 80. roku życia cierpi na przynajmniej jedną chorobę przewlekłą, a ponad połowa na dwie lub więcej.

Prognozy publikowane są alarmujące. Przewidują, że w naszym kraju będzie się poszerzał krąg osób pobierających emeryturę, a proporcjonalnie malała liczba osób pracujących.

Współczynnik obciążenia ludności w wieku produkcyjnym osobami w wieku poprodukcyjnym wzrośnie z ok. 19% w 2010 roku do ok. 27% w 2020 roku i do niemal 56% w 2050 roku, kiedy to będzie już wyższy od unijnej średniej prognozowanej na 50% dla państw UE 27.

Oznacza to, że w połowie tego stulecia na 10 pracujących Polaków będzie przypadać ponad pięciu obywateli naszego kraju pobierających emerytury.

Z danych statystycznych wynika, że trend ku starzeniu się Europy jest nie do powstrzymania. To skutek coraz mniejszej liczby urodzeń – z jednej strony, z drugiej – rosnącej długości życia.

Na razie wśród 27 państw "nowej" Unii Polska jawi się niemal jako wyspa, której nie dotknęło jeszcze zjawisko przyśpieszonego starzenia się społeczeństwa. W większości regionów kraju udział ludności w wieku 65 i więcej lat w ogólnej populacji był w 2007 roku nieco mniejszy niż 14%; wskaźnik wyższy - sięgający niecałych 16% - dotyczył województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Na razie daleko nam do regionów w centralnej części Francji, hiszpańskiej Kastylii i Aragonii, większej części Portugalii czy Grecji, gdzie udział starszych ludzi, głównie na terenach wiejskich, już przekracza 23%. Najwięcej osób starszych mieszka teraz w Ligurii (Włochy) – do 27% oraz w rejonie niemieckiego Chemnitz – ok. 24%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH