Opieka nad dzieckiem w szpitalu: nowe prawo, stare opłaty?

Opiekunowie hospitalizowanych dzieci często muszą płacić szpitalom za swój całodobowy pobyt w placówce. Zmianę tej sytuacji miała przynieść ratyfikacja Europejskiej Karty Praw Dziecka Hospitalizowanego. Okazuje się jednak, że tego rodzaju opłaty w Polsce - wbrew unijnym przepisom - mogą pozostać.

 Każde dziecko hospitalizowane ma prawo do całodobowej opieki rodziców, co zapewnia małym pacjentom Europejska Karta Praw Dziecka Hospitalizowanego, która z inicjatywy rzecznik praw pacjenta ma być przyjęta w Polsce. Zapisy Karty wskazują m.in, że pobyt rodziców w szpitalu nie powinien wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Za co więc płacą rodzice w Polsce? Za łóżko, pościel  czy korzystanie z łazienki.

– Codziennie w szpitalu, przy co drugim małym pacjencie całodobowo przebywa rodzic. A to oznacza, że przez całą dobę mamy w lecznicy ponad stu rodziców. Koszty ich pobytu obejmują  m.in. wodę, energię elektryczną, sprzątanie, koszt 22 proc. podatku od opłat, itp. –  tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Adamowicz p.o. rzecznika prasowego w  Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Problem z opłatami wynika z faktu, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje pobytu rodziców z chorymi dziećmi.  NFZ pokrywa tylko koszty świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentowi.

Jak ustalił portal rynekzdrowia.pl, przyjęcie Karty wcale nie musi oznaczać likwidacji opłat

– W kwestii pobierania opłat za pobyt przy dziecku hospitalizowanym istnieje zapis w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który jasno mówi, że koszty dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nie mogą obciążać świadczeniodawcy, co oznacza, że są legalne i powinny uwzględniać rzeczywiste ponoszone koszty  – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

–  Wiem też, że w sytuacjach, gdy rodziców nie stać na ponoszenie tych kosztów, mogą oni wystąpić do dyrektora placówki z wnioskiem o zwolnienie z opłat  – podkreśla rzecznik.

Recepty na rozwiązanie tego problemu, póki co nie ma też resort zdrowia. – Ratyfikacja Karty jest inicjatywą Rzecznika Praw Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia wyraziło zainteresowanie udziałem w pracach nad wprowadzeniem zapisów Karty, jednak pierwsze spotkanie w tej sprawie jest jeszcze przed nami – informuje biuro prasowe resortu zdrowia.

Rozpoczęcie prac nad przyjęciem w naszym kraju Europejskiej Karty Praw Dziecka Hospitalizowanego przewidziane jest na 15 października. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH