Opieka koordynowana jest tańsza? Nie ma na to twardych dowodów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Opiekę nad pacjentem powinno się koordynować nie po to, żeby oszczędzać pieniądze, ale dlatego, że taka opieka jest lepsza - mówili eksperci podczas międzynarodowego sympozjum, które w środę (14 grudnia) odbyło się w Warszawie.

- Koordynacja opieki zwiększa satysfakcję pacjenta, a na rachunek zysków i strat dla budżetu - jeśli już - powinniśmy patrzeć w perspektywie długoterminowej - podkreślali uczestnicy sympozjum pt. "Opieka koordynowana - kierunki rozwoju opieki zdrowotnej", zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kooperacji z Bankiem Światowym.

- Chciałbym pogratulować decydentom, którzy wykazali się odwagą i przecierają szlaki w zakresie lepszej organizacji systemu. Polacy zasługują na dobrą opiekę - powiedział w trakcie sympozjum Enis Baris, menadżer globalnej praktyki ds. zdrowia, żywienia i ludności Banku Światowego.

Zysk z koordynacji, czyli co?
- Bazując na wynikach badań naukowych, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że opieka koordynowana wykazuje od strony nakładów i kosztów wyższe efekty niż alternatywne systemy. Czegoś takiego nie da się udowodnić - stwierdził Jacek Klich, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wyjaśnił, że w niektórych programach pozytywne efekty kosztowe występują, w innych nie. Podobnie jest  - według eksperta - z innymi wskaźnikami efektywności. W USA, gdzie zbadano 15 programów opieki koordynowanej, w 13 przypadkach nie stwierdzono spadku liczby hospitalizacji.

W podobnym tonie wypowiadała się Aparnaa Somanathan, starsza ekonomistka Banku Światowego. Zauważyła, że z jednej strony „mamy narrację, że koordynacja poprawia jakość, wyniki i zmniejsza koszty”, ale z drugiej strony dowody na to są „mieszane i niepełne”.

- Wszystkie oceny opieki koordynowanej pokazują, że zmiana przyniosła pozytywne rezultaty dla pacjentów, dla ich poziomu zadowolenia - stwierdziła specjalistka, zaznaczając raz jeszcze, że koszt opieki koordynowanej może przewyższyć wygenerowane dzięki niej oszczędności, szczególnie w krótkiej perspektywie czasowej.

Axel Heitmueller, dyrektor Imperial College Health Partners - brytyjskiej organizacji skupiającej m.in. dostawców usług w ramach NHS (Narodowej Służby Zdrowia) w północno-zachodnim Londynie - przytaczając przykład opieki koordynowanej w USA przypomniał, że dopiero po wielu latach można mówić, jak to się przekłada na koszty i oszczędności.

- Na pewno jest kilka pozytywnych przykładów, że opieka zintegrowana pozwala wypracować oszczędności w dłuższej perspektywie - zauważył.

Kilka słów o społecznej korzyści

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH