Oława: uczniowie gimnazjów bez lekarza medycyny pracy w swoim mieście

500 gimnazjalistów z Oławy i najbliższej okolicy jeździć będzie do Jelcza-Laskowic na badania przed przyjęciem do szkół ponadgimnazjalnych. Za dojazd nikt im nie zwróci pieniędzy. To efekt przetargu, rozstrzygniętego przez Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Badania zdolności do pracy dotyczą głównie kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych zawodowych - techników lub szkół zawodowych. Są oni narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, dlatego wraz z podaniem do szkoły, muszą przedstawić zaświadczenie o zdolności do nauki danego zawodu. Przez kilka poprzednich lat uczniowie oławskich szkół byli badani w Oławie. 

W zakres badań wchodzą: wywiad pielęgniarki, spotkanie z lekarzem medycyny pracy oraz w razie potrzeby - kontrola u okulisty, laryngologa lub innego specjalisty.

W bieżącym roku badania te koordynuje na szczeblu regionu Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Poprzednio realizował to Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz wybierając świadczeniodawcę brał pod uwagę rozmieszczenie placówek i ich dostępność dla uczniów. W tym roku jedynym kryterium była cena za usługę.

ZOZ w Oławie zaproponował 55 zł za jedno badanie, a placówka z Jelcza-Laskowic - 49 zł. Ze względu na niższą cenę, wybrano ofertę z Jelcza-Laskowic. Problem polega na tym, że tam jest około 150 uczniów do przebadania, a w Oławie i w najbliższej okolicy - około 500.

Jarosław Tomczyk - dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Wrocławiu uważa, że w całej sprawie postępował prawidłowo i zgodnie z prawem.

Więcej:  http://gazeta-olawa.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH