Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach z niepokojem o pakiecie onkologicznym

Brak przepisów wykonawczych, programu pilotażowego i wystarczającej informacji na temat tzw. pakietu onkologicznego mogą spowodować problemy w jego realizacji - oceniła Okręgowa Rada Lekarska (ORL) w Katowicach.

"Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, w związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie pakietu onkologicznego tj. 1 stycznia 2015 r., wyraża zaniepokojenie związane z brakiem przepisów wykonawczych oraz stosownych zarządzeń wprowadzających pakiet" - napisali w oświadczeniu, przesłanym w czwartek PAP, prezes rady Jacek Kozakiewicz i jej sekretarz Krystian Frey.

W ocenie prezydium ORL nie określono dotychczas precyzyjnie źródła finansowania planowanych zmian. Jego wprowadzenie będzie się z pewnością wiązać - jak zaznaczono w oświadczeniu - z koniecznością poniesienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowych środków. Tymczasem rakuje dostatecznych informacji ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ, pozwalających na ustalenie wysokości kosztów wdrożenia pakietu onkologicznego i wskazania źródła jego finansowania.

"Wprowadzenie pakietu, przy poszanowaniu celu, w jakim został on ustalony, nie powinno odbywać się kosztem pozostałych pacjentów oraz doprowadzać do zmniejszenia wydatków na leczenie i świadczenia opieki zdrowotnej w pozostałych zakresach"- napisali członkowie prezydium ORL w Katowicach.

Zwrócili też uwagę, że pakiet onkologiczny nie został poprzedzony żadnym programem pilotażowym, a zainteresowane grupy lekarzy nie posiadają dostatecznych informacji o jego funkcjonowaniu. "Jesteśmy przekonani, że powyższe okoliczności spowodują liczne problemy w realizacji pakietu onkologicznego" - przewidują lekarze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH