"Okrągły stół" ws. tyskiego szpitala: powinno go przejąć miasto?

Przejęcie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach przez miasto uznali za optymalne rozwiązanie, dla tej należącej obecnie do samorządu województwa śląskiego placówki, uczestnicy środowego "okrągłego stołu" w tej sprawie w Tychach.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli się przeciw sprzedaży placówki w prywatne ręce. Za dobre rozwiązanie uznali, by to miasto kupiło udziały w spółce Megrez - należącej w 100 proc. do woj. śląskiego spółki, która w 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitalnymi dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach.

Otwierając dyskusję przewodniczący organizującego spotkanie Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną i tyski radny Jakub Chełstowski wspomniał o planach Tychów: modernizacji stadionu kosztem 128 mln zł i budowy parku wodnego kosztem 75 mln zł. Przekonywał, że zakup udziałów w szpitalu, który służy tyszanom, to o wiele ważniejsza inwestycja.

- Spotkaliśmy się tu po to, żeby się zastanowić, co dalej robić. Na pewno nie zostawimy tego tak, że oddamy szpital do prywatyzacji. Tak nie można. Czy chorując będziemy szukać specjalistów po nocach w Katowicach czy innych miastach? - mówił.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie w Tychach referendum, w którym mieszkańcy zadeklarowaliby, czy chcą , by samorząd wykupił udziały i stał się właścicielem szpitala. - To może być bardzo trudne, ale jak się sprężymy, to jest do przeprowadzenia - przekonywał.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Cymański (SP) uznał, że na sprawę ewentualnej prywatyzacji tyskiego szpitala trzeba patrzeć szerzej. - To trzeba widzieć w kontekście wielu prywatyzacji, które się odbyły, odbywają. Było wielu przekrętów i skandali, nie zawsze o charakterze kryminalnym, często to po prostu nieodpowiedzialne doprowadzenie do chaosu - mówił.

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokurator w stanie spoczynku Bogdan Święczkowski zapewnił, że będzie służył pomocą prawną środowiskom, które będą się sprzeciwiać prywatyzacji szpitala.

W "okrągłym stole" nie wzięli udział przedstawiciele władz Tychów i zarządu woj. śląskiego. Odpowiedzialny za sprawy zdrowia wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski poinformował, że "niestety nie będzie na tym spotkaniu". Rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok powiedziała, że prezydent ani nikt z urzędników nie weźmie w nim udziału, ponieważ będzie miało "charakter zobowiązań i deklaracji politycznych".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH