Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

W tym roku akcje związane z informowaniem o depresji odbywają się pod hasłem "Zaburzenia afektywne dwubiegunowe" (ChAD). Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przypada 23 lutego.

ChAD charakteryzuje się cyklicznym występowaniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, które mogą być przedzielone okresami bez objawów (okres remisji). W tzw. typie mieszanym radykalne zmiany nastroju zachodzą nawet w ciągu jednego dnia. Jednym z problemów, z jakim borykają się osoby chore psychicznie, jest niechęć do konsultacji medycznych.

- Innowacyjność w psychiatrii polega także, a może przede wszystkim, na zmianie sposobu myślenia o zaburzeniach psychicznych. Jeśli postrzegamy farmakoterapię w kontekście nowych leków, które skuteczniej zwalczają choroby, są lepiej tolerowane przez pacjentów i bezpieczniejsze, wówczas musi iść za tym zmiana sposobu myślenia o chorych, którzy cierpią z powodu zaburzeń psychicznych - ocenia prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Przypomina, że jedną z najgorszych rzeczy, jaka spotyka pacjentów jest stygmatyzacja i wykluczenie. Jeżeli wraz z postępem w zakresie farmakoterapii, psychoterapii, edukacji rodzinnej, będzie szła zmiana sposobu myślenia o tych ludziach, wówczas innowacyjność trafi na podatny grunt.

ChAD występuje w społeczeństwie z częstością od 1 do 3 procent. Pierwszy epizod choroby najczęściej pojawia około 20. roku życia. Ryzyko nawrotów jest bardzo duże, blisko 100 procentowe. Specjaliści oceniają, że ponad połowa chorych nie korzysta z pomocy medycznej, głównie z powodu nierozpoznania choroby, trudności w dostępie do specjalistów i lęku przed wykluczeniem społecznym. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH