Odwrót od autonomii samorządu terytorialnego

Idea - tak, forma - nie. Tak najkrócej oceniam przedstawione propozycje nowych regulacji w projekcie ustawy o działalności leczniczej. Celem wydaje się być rozsądna sieć stabilnych ekonomicznie świadczeniodawców, ale zadaniem ustawodawcy nie powinno być ręczne sterowanie, ale stworzenie warunków do jej rozwoju - uważa Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego i dyrektor Biura Związek Powiatów Polskich.

Tymczasem rozwiązania zawarte w projekcie nie pozwalają na oddolny wybór tego, co dla danej placówki najlepsze. Stanowisko: „Masz ujemny wynik finansowy, przekształcaj szpital” – jest w mojej ocenie odwrotem od autonomii samorządu terytorialnego, który dźwiga na sobie odpowiedzialność za swoje lecznice. Wskazywanie, że ma ją na siebie wziąć, sugeruje, że nie brał jej dotąd. To jest postawienie sprawy na głowie.

Tym bardziej, że samorządy na to nie zasługują: w pełni utożsamiają się z tym, co się dzieje w ochronie zdrowia i to dzięki nim system działa wcale nieźle. Dostały szpitale w XIX-wiecznych budynkach, które trzeba było dostosować, ale bez złotówki na ten cel. Owszem, popełniają błędy w zarządzaniu, ale w większości przypadków ponoszą jednak kosztowne konsekwencje błędnych decyzji, które zapadają „na górze”, a na które nie mają wpływu, że wspomnę tylko tzw. ustawę 203. Potrzebny jest system zachęt, a nie postawienie pod pręgierzem.

Nie do końca wyobrażam sobie także przeprowadzenie konsultacji społecznych w tak ważnej sprawie w ciągu dwóch tygodni, tj. do końca września.
Warto ponadto postawić pytanie o konsekwencje wejścia w życie tych rozwiązań. Zadłużenie szpitali nie jest ewidencjonowane, nie wchodzi zatem w zadłużenie państwa. Jeśli długi lecznic przejdą na samorządy, od razu pojawią się w ewidencji, co oznacza, że zadłużenie kraju wzrośnie o 10 mld zł.

Co stanie się w sytuacji, gdy samorządy nie będą mogły inwestować i będą musiały zaniechać realizacji projektów ze środków unijnych? Jaki wpływ będą miały proponowane regulacje nie tylko na ochronę zdrowia, ale na sytuację ekonomiczną Polski? Co na to minister finansów? Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH