Odwołanie od decyzji lekarza w przypadku aborcji - w Polsce nieefektywne

Procedura odwoławcza od decyzji lekarza uniemożliwiającej przerwanie ciąży jest w Polsce nieefektywna - ocenił Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Podczas konferencji "Państwo - granice regulacji. Prawa reprodukcyjne w Polsce", którą 25 października zorganizowała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Bodnar mówił, że prawa kobiet do przerywania ciąży nie są przestrzegane.

Zaznaczył, że nie jest przestrzegana ustawa o planowaniu rodziny, która dopuszcza przerywanie ciąży w trzech przypadkach: gdy jest ona wynikiem gwałtu, stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub z uwagi na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu. Za nieefektywną uznał procedurę odwoławczą od decyzji lekarza, gdy nie wydaje on zgody na aborcję.

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent może zgłosić sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia lekarza do Rzecznika Praw Pacjenta. Skargę rozstrzyga Komisja Lekarska działająca przy RPP - ma na to 30 dni. Komisja rozstrzyga na podstawie dokumentacji medycznej oraz w miarę potrzeby po przeprowadzeniu badania pacjenta. Od rozstrzygnięcia komisji nie przysługuje odwołanie.

Bodnar zwrócił uwagę, że Komisja Lekarska działająca przy Rzeczniku ma 30 dni na ustosunkowanie się do zaskarżonej decyzji, a po tym czasie aborcja może być już niezgodna z prawem z uwagi na zaawansowanie ciąży.

Poinformował, że w Trybunale w Strasburgu znajdują się obecnie dwie sprawy związane z nieprzestrzeganiem ustawy o planowaniu rodziny. Jedna z nich dotyczy nastolatki z Lublina, której odmówiono aborcji, mimo że miała zaświadczenie z prokuratury, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Według Ministerstwa Zdrowia, w 2009 roku zarejestrowano 538 aborcji: 510 zabiegów przeprowadzono z powodu upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu, 27 - w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jeden - ze względu na to, że ciąża była wynikiem czynu zabronionego.

Według organizacji pozarządowych broniących praw kobiet, rzeczywista liczba aborcji wykonywanych przez Polki każdego roku wynosi co najmniej 100 tys. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH