Odpowiedź MZ na opinię FZZ ws. wypisywania recept przez pielęgniarki i położne

W połowie lipca Forum Związków Zawodowych skierowało do Ministra Zdrowia opinię w sprawie zmiany ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Opinia Forum, podobnie jak stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, jest negatywna. Resort odpowiada FZZ.

Forum przede wszystkim negatywnie ocenia różnicowanie pielęgniarek i położnych ze względu na stopień wykształcenia, a także brak kompleksowych uregulowań dotyczących tego zawodu, w tym kwestii finansowych.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, z upoważnienia Ministra Zdrowia wyjaśnia, że celem projektu ustawy jest wprowadzenie stopniowalności kompetencji odpowiadającej stopniowalności poziomów wykształcenia pielęgniarek i położnych.

Jak zauważa Warczyński, projekt nie odbiera tych uprawnień, które już posiadają wszystkie pielęgniarki i położne, bez względu na wykształcenie a zróżnicowanie nie występuje w grupie pielęgniarek i położnych posiadających wykształcenie na tym samym poziomie. "...dlatego nieuzasadniona jest opinia, że takie rozwiązanie "stanowi przejaw niedopuszczalnej dyskryminacji" - uzasadnia sekretarz stanu.

MZ nie zgadza się także z określeniem, że wymóg ukończenia kursu specjalistycznego obciąża pielęgniarki i położne konicznością wymuszonego podnoszenia kwalifikacji z wykorzystaniem własnych środków finansowych bowiem uzyskanie przez nie dodatkowych uprawnień, a tym samym ukończenie kursu specjalistycznego, ma charakter całkowicie dobrowolny.

Zdaniem resortu koszt kursów powinien być pokrywany ze środków własnych pracodawców, jeśli będą zainteresowani zwiększeniem uprawnień swoich pielęgniarek i położnych. Ponadto MZ zakłada alternatywne rozwiązanie dotyczące finansowania kształcenia w ramach Nowej Perspektywy Finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH