Oddziały opieki długoterminowej: warto tworzyć nowe? Koalicja wskazuje, że należy odciążać szpitale, a nie odwrotnie

"Jako opiekunowie osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji uważamy, że najkorzystniejszym (…) byłoby tworzenie przyszpitalnych oddziałów opieki długoterminowej" - pisze szef Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "STOP Wykluczeniom".

To sprzeciw wobec inicjatywy Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", która zaapelowała do ministra zdrowia o nietworzenie szpitalnych oddziałów opieki długoterminowej. W odpowiedzi na ten apel stowarzyszenie wystosowało własny list do prof. Zembali.

Bezpośrednim przyczynkiem do wystosowania przez stowarzyszenie listu do ministra zdrowia był artykuł "Koalicja mówi nie szpitalnym oddziałom opieki długoterminowej" opublikowany na portalu rynekseniora.pl. Dotyczył on inicjatywy Koalicji, zaniepokojonej medialnymi zapowiedziami ministra Zembali. Z wywiadu, którego udzielił on jednemu z dzienników wynika, że resort zamierza tworzyć szpitalne oddziały opieki długoterminowej, m.in. dla chorych wentylowanych mechanicznie.

- Naszym zdaniem to nieporozumienie - oceniła Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji.

Stanowisko Koalicji wobec szpitalnych oddziałów opieki długoterminowej i jej apel o ich nietworzenie wywołały oburzenie Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "STOP Wykluczeniom".

"(…) jesteśmy głęboko przekonani, że (…) pismo skierowane do Pana Ministra przez p. Szwałkiewicz nie jest podyktowane troską o dobro pacjentów i ich rodzin, ale troską o własną kieszeń i koleżeństwa z prywatnych biznesów opiekuńczych" - czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu zdrowia, podpisanym przez Mirosława Sobolewskiego, Przewodniczącego Rady Przedstawicieli Stowarzyszenia.

"Działania p. Szwałkiewicz uważamy za szkodliwe dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji" - pisze Sobolewski.

Prywatna opieka na niewłaściwym poziomie?
Zdaniem członków stowarzyszenia, zrzeszającego głównie opiekunów rodzinnych osób starszych, niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ich podopiecznych (w tym dla osób wymagających wentylacji mechanicznej) byłoby tworzenie przyszpitalnych oddziałów opieki długoterminowej.

Mirosław Sobolewski uzasadnia, że w tej chwili tylko takie oddziały gwarantują właściwy poziom opieki nad chorymi i są najlepszym wsparciem dla rodzin.

Podkreśla on, że prywatne placówki opiekuńcze nie są do tego właściwie przygotowane. - Jesteśmy praktykami, stąd wiemy, jaki poziom one w tej chwili reprezentują - tłumaczy. - Chodzi o brak fachowego personelu, lekarzy, pielęgniarek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH