Od Nowego Roku więcej zadań dla lekarzy POZ

Od Nowego Roku, m.in. w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego, zwiększą się kompetencje lekarzy rodzinnych. W ramach POZ wykonywana będzie większa liczba badań, m.in. niektóre USG, spirometria, kolonoskopia czy gastroskopia.

W związku z nowymi zadaniami, jakie mają realizować lekarze rodzinni od stycznia, wynikającymi m.in. z poszerzonego katalogu badań wykonywanych w ramach POZ, resort zdrowia zaproponował zmianę zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

Z początkiem przyszłego roku stawka kapitacyjna lekarza POZ (za jednego pacjenta, który jest do niego zapisany), wzrośnie o 40 złotych - z 96 zł obecnie do 136,80 zł. Finansowanie POZ ma wzrosnąć o prawie 1,2 mld zł - do poziomu 6,2 mld zł.

Poprawie jakości opieki sprawowanej przez lekarzy POZ nad pacjentami służyć ma też zrównanie zasad finansowania świadczeń osób z różnymi schorzeniami przewlekłymi. W tym celu mają zostać zniesione mnożniki stawki kapitacyjnej za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (dotąd stawka za ich świadczenia była potrójna).

Od stycznia jedynymi mnożnikami mają być te ze względu na wiek. Stawka będzie podwójna w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65. roku życia. Mnożnik za pacjentów w wieku 7-19 lat wyniesie 1,2, zaś za tych w grupie wiekowej 40-65 lat - 1,1.

Za podopiecznego DPS lub placówki socjalizacyjnej, interwencyjnej czy resocjalizacyjnej - zadeklarowanego do lekarza - stawka będzie mnożona razy 2,5.

W poszerzonym katalogu badań, które po Nowym Roku mają być wykonywane w POZ, znalazły się m.in.: EKG w spoczynku, USG tarczycy, ślinianek, nerek, pęcherza moczowego brzucha i węzłów chłonnych, a także piersi i moszny. Lekarz POZ będzie też mógł kierować na badania endoskopowe - gastroskopię i kolonoskopię.

Od Nowego Roku lekarz POZ posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub odbywający w tej dziedzinie szkolenie specjalizacyjne, lub też posiadający specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej będzie mógł wystawić pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH