Od 1 stycznia nowe recepty i nowe ceny leków - co to będzie?

Od 1 stycznia pojawią się nowe wzory recept, na których lekarze określą poziom refundacji leku. Wiele leków będzie miało też inne ceny - ustalone sztywno na nowej liście leków refundowanych po negocjacjach resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi.

1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami także wtedy ma zacząć obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Po raz pierwszy zawarte na niej produkty mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Listę opublikowano w formie obwieszczenia. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Ministerstwo po fali krytyki ze strony różnych środowisk uzupełniło listę o leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

MZ zapewniało, że celem nowych przepisów dotyczących refundacji jest większa dostępność do nowoczesnych leków oraz obniżka ich cen. Jak informował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, w wyniku negocjacji z firmami farmaceutycznymi udało się obniżyć koszty refundacji leków o 10 proc. Według resortu zdrowia odpłatność pacjenta w przypadku większości leków będzie niższa. Część leków będzie jednak droższa dla niektórych pacjentów.

MZ przypomina też, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.

Dotychczas również obowiązywała lista leków refundowanych, jednak była publikowana w formie rozporządzenia. Apteki mogły też organizować promocje i obniżać ceny leków refundowanych, które pacjenci mogli kupić nawet za 1 grosz. Według resortu zdrowia powodowało to nierówny dostęp dla pacjentów, ponieważ promocje takie były organizowane głównie w dużych miastach, a ponadto pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywali je bez potrzeby.

Od stycznia obowiązywać będzie również rozporządzenie określające sposób i tryb wystawiania recept lekarskich; wprowadza ono nowy wzór recepty z informacją o poziomie odpłatności pacjenta za lek: 100 proc., 50 proc. lub 30 proc. odpłatności. Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie "B", dla wydawanych za odpłatnością ryczałtową - "R". Dotychczasowe wzory recept będą mogły być stosowane jeszcze do 30 czerwca 2012 r..
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH