Od 1 stycznia dzięki "pakietowi kolejkowemu" - szybciej do specjalisty

Większe kompetencje lekarzy rodzinnych, możliwość otrzymania kolejnej recepty bez badania, a do okulisty i dermatologa skierowanie - to niektóre z rozwiązań "pakietu kolejkowego", które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Celem zmian jest skrócenie kolejek do specjalistów.

Od 1 stycznia 2015 roku zaczną obowiązywać istotne dla pacjentów i świadczeniodawców zmiany w ochronie zdrowia. Ich głównym celem jest skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wizytę u specjalisty oraz część zabiegów.

Niektóre rozwiązania wprowadzono jeszcze przed Nowym Rokiem. Od października w przypadku przewlekłych schorzeń lekarze mogą wypisywać pacjentowi recepty nawet na rok, zamiast maksymalnie na trzy miesiące - jak wcześniej. Chodzi o zmniejszenie liczby wizyt lekarskich, których celem było wyłącznie uzyskanie przez pacjenta z przewlekłym schorzeniem kolejnej recepty na leki. Tym samym ma to zapewnić szybszy dostęp do specjalistów dla tych pacjentów, którzy potrzebują porady lekarskiej.

Inna zmiana, która ma skrócić kolejki do specjalistów, to powierzenie większych kompetencji lekarzom rodzinnym poprzez poszerzenie listy badań diagnostycznych, które mogą oni zlecać; chodzi m.in. o FT3, FT4, EKG w spoczynku, gastroskopię, kolonoskopię, spirometrię, badanie PSA (prostata) oraz USG, m.in. tarczycy, nerek, piersi, jąder. 

Kolejne rozwiązanie przewiduje wprowadzenie tzw. porady receptowej, czyli możliwość wypisania kolejnej recepty bez konieczności osobistej wizyty pacjenta u lekarza. 

Aby zachęcić lekarzy specjalistów do przyjmowania większej liczby nowych pacjentów i szybkiej diagnostyki, wycena za pierwszą wizytę zostanie zwiększona jednak pod warunkiem, że pacjent zostanie zdiagnozowany i zostanie zaplanowane leczenie w ciągu maksymalnie sześciu tygodni.

Po 1 stycznia zmieni się także sposób prowadzenia kolejek i zapisów do lekarzy przez przychodnie i gabinety. Kolejki mają być rozdzielone na nowych pacjentów i tych, którzy kontynuują leczenie, aby pokazać rzeczywisty czas oczekiwania na pierwszą wizytę. 

Placówki ochrony zdrowia będą miały obowiązek cotygodniowego raportowania kolejek do Narodowego Funduszu Zdrowia podając liczbę oczekujących oraz pierwszy wolny termin, zamiast średniego czasu oczekiwania. Chodzi o to, aby pacjenci mieli dostęp do informacji o aktualnym czasie oczekiwania.

Ponadto świadczeniodawcy będą raportować liczbę osób oczekujących według numeru PESEL, co pozwoli na weryfikację liczby miejsc, w których pacjent jednocześnie oczekuje na wizytę. 

Od stycznia do okulisty i dermatologa będzie można zapisać się tylko na podstawie skierowania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH