Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych

Od niedzieli (1 lipca) obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. analogi insulin długodziałających i nowy lek stosowany w leczeniu jaskry. W przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjentów, ale do 546 pacjenci dopłacą więcej.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia leki refundowane mają urzędowe ceny i marże. 

Na liście znalazły się trzy nowe substancje czynne, które dotychczas nie były refundowane, w tym dwa analogi insulin długodziałających: Insulinum glargine (nazwa handlowa Lantus) i Insulinum detemirum (nazwa handlowa Levemir). Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego powiedział PAP, że refundacja analogów insulin długodziałających była oczekiwana przez chorych na cukrzycę. Dodał, że ich refundacja na świecie jest standardem, a polscy pacjenci walczyli o nią przez 10 lat.

Dla 122 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu; w przypadku 15 produktów wprowadzono podwyżki. W przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 747,11 zł do 1 gr. Z kolei pacjenci dopłacą więcej do 546 produktów - od 219,87 zł do 1 gr. Ceny detaliczne brutto spadły dla 814 produktów - od 149,84 zł do 1 gr., a wzrosły dla 227 - od 610,60 zł do 1 gr. 

Objęto refundacją także cztery moce leku zawierającego substancję czynną methotrexatum (nazwa handlowa Metex), w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych w ampułko-strzykawce. Lek został objęty refundacją we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. 

Na liście znalazły się cztery nowe preparaty alergenów pyłków roślin: Pollinex Tree (dwa preparaty), Pollinex+Rye (dwa preparaty). Refundowane będą także trzy preparaty diety mlekozastępczej: Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG i Nutramigen AA. Na liście znalazł się również nowy preparat diety stosowanej w fenyloketonurii - Milupa PKU 3 tempora. 

Listę uzupełniono o nową, najczęściej stosowaną, moc produktu zawierającego oktreotyd (Sandostatin LAR), refundowany w leczeniu akromegalii. Obniżono dopłatę pacjenta do pozostałych dawek. Dodano możliwość stosowania poza wskazaniami dla 158 produktów leczniczych. Dopisanych ogółem 113 nowych produktów (nowych kodów EAN), nieobecnych na poprzedniej liście refundacyjnej. 

Refundowany będzie lek z substancją czynną Toxinum botulinicum typum A (Botox), który będzie stosowany, zamiennie z już refundowanymi lekami z tą substancją czynną, w programach lekowych: leczeniu kurczu twarzy i leczeniu spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym. 

Na liście znalazło się pięć nowych leków stosowanych w chemioterapii: Melphalanum (nazwa handlowa Alkran), Chlorambucilum (Leukeran), Busulfanum (Myleran), Tioguaninum (Lanvis), Isotretinoinum (Isoderm). 

Resort zdrowia poinformował, że na skutek wniosku o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnej z powodu braku dostępności na polskim rynku, nie znalazł się lek Bleomycin Teva, proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań. Jednocześnie objęto refundacją lek, zawierający tę samą substancję - Bleomedac. Zdaniem MZ pozwoli to na zaspokojenie potrzeb chemioterapii w zakresie stosowania bleomycyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH