Ochrona zdrowia psychicznego: będą duże zmiany

W piątek (18 lutego) wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2010 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Program ma określić strategię działań mających na celu ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Jego realizatorami są m.in. resorty: sprawiedliwości, obrony narodowej, zdrowia, a także NFZ oraz samorządy województw, powiatów i gmin. W realizację Programu mogą włączyć się również organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje oraz grupy samopomocy pacjentów i ich rodzin.

Do zadań Ministerstwa Zdrowia należy m.in. promocja zdrowia psychicznego, w tym opracowywanie do końca 2011 r. i realizowanie programów promocji zdrowia psychicznego, zapobieganie zaburzeniom psychicznym m.in. w ramach programu wczesnej diagnostyki i interwencji w zaburzeniach u dzieci w wieku przedszkolnym oraz opracowanie programów zapobiegania samobójstwom i depresji (wszystkie do czerwca 2011 r.)

Resort zdrowia zajmie się też zwiększeniem integracji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zapewnieniem im wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej.

W tym celu opracowany zostanie program restrukturyzacji bazy stacjonarnego lecznictwa psychiatrycznego, idący w kierunku zmniejszania i przekształcenia dużych szpitali psychiatrycznych w placówki wyspecjalizowane z jednoczesnym przenoszeniem zadań podstawowej psychiatrycznej opieki stacjonarnej do oddziałów szpitali ogólnych (termin realizacji: do czerwca 2011 r.).

W ciągu 18 lat, od roku 1990 do 2007, wskaźnik rejestrowanego rozpowszechniania zaburzeń psychicznych wzrósł o 119 proc. (z 1629 do 3571 na 100 tys. ludności) w opiece ambulatoryjnej oraz o 50 proc. (z 362 do 542 na 100 tys. ludności) w opiece stacjonarnej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH